PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jimramov vnitroblok 4

Lokální zázrak na Vysočině. Manželé Štukhejlovi přeměnili zemědělskou usedlost na kouzelný penzion Just Jimramov

Nadšení, elán a taky velká míra tvrdošíjnosti. Bez toho se neobejde nikdo, kdo chce vybudovat místo, které bude na malém městě lákat na současnou architekturu. Manželům Štukhejlovým nechybí nic ze zmíněného. I proto je penzion Just Jimramov, který společně vybudovali, malý lokální zázrak.

Just Jimramov leží v malebném městečku, které proslavilo několik významných rodáků. Narodil se tady autor Broučků Jan Karafiát i bratři Mrštíkové. Historií prodchnuté náměstí se pyšní řadou zachovalých domů a celek je na české poměry úctyhodně kompaktní. Zároveň ale na vás ze stavu řady starých domů dýchne úzkost. Jimramov má obrovský potenciál být výstavním místem Vysočiny, cesta to bude ale dlouhá. Naštěstí právě díky penzionu Just Jimramov není těžké vidět světlo na konci tunelu. Podobná místa jsou pro regionální turistiku jako vzácný lék!

Jimramov vnitroblok Jimramov vnitroblok
Jimramov vnitroblok

Štukhejlovi pořídili dům přímo na náměstí v roce 2021. Původně sloužil jako zemědělská usedlost. A tomu odpovídal i jeho stav. „V maštali stáli koně, v průjezdné stodole zemědělská technika a zadní stodola byla k uskladnění plodin,“ přibližuje Marek Štukhejl situaci. I přesto, že objekt byl v zásadě v „nevábném“ stavu, podařilo se jim dát ho do pořádku relativně rychle. Celková renovace trvala necelé dva roky! A navíc bez stavební firmy svépomocně.

Wellness v maštali 2 Wellness v maštali 2
Wellness v maštali 2
Interiér Jimramov Interiér Jimramov
Interiér Jimramov

„Byl jsem v roli majitele, stavbyvedoucího, architekta – a to umožňuje stavbu zvládnout cenově rozumně, bez výrazných chyb a v dobrém termínu,“ vysvětluje Marek Štukhejl. Třípatrová budova hostí nejen penzion, ale ve dvoře vznikla i restaurace s kouzelnou zahrádkou. Samotné pokoje pak nesou řadu specifických rysů. Například střešní okna, která vyplňují celou délku střechy a dovolují tak poetický pohled na věže protějšího kostela. Ačkoliv Jimramov leží v památkové zóně, podle majitelů to zásadní problémy nepřineslo. „Památkářům patří dík za důvěru,“ lakonicky shrnuje Marek Štukhejl.

Ten do podobně náročného projektu ale nešel bez zkušeností. Podniká ve stavebnictví a tam se problémy často opakují. I proto se nebál, že by náročný projekt renovace zemědělské usedlosti v penzion nezvládl. Nutno ovšem říct, že majitelé dbali od začátku opravdu na řadu detailů. Ať už je to logo penzionu, které vychází ze znaku Jimramova a dominují mu tři okolní kopce – Holý vrch, Padělek a Prosička –, nebo ilustrace od Tomski&Polanski, které krášlí hasicí přístroje, jež se mimo svou nepostradatelnou funkci staly i interiérovým obrazem. Český design a lokální dodavatelé byli přirozenou volbou. „Co bylo možné dochovat, zůstává a tam, kde jsme měli prostor pro nové řešení, využíváme možnosti doby. Nejudržitelnější je fakt, že se jedná o rekonstrukci, a nikoliv novostavbu,“ doplňuje Marek Štukhejl.

Logo se dvorem Just Logo se dvorem Just
Logo se dvorem Just

Majitelé se nebáli razantních zásahů prvky moderního pojetí. Široce jsou zastoupené skleněné plochy. Pro maximální prosvětlení prostoru byly zvoleny falešné komíny jako světlovody. Pracuje se v několika úrovních i s betonem, jehož 3D tisk pomohl zvelebit nádvoří. Využívají se i aktuální principy hospodaření s dešťovou vodou, která se využívá rovněž k udržování zelené stěny v restauraci. Inovativní materiály zde souznějí s těmi původními. Penzion tak vkusně balancuje na hraně památkového objektu a současné architektury.

Penzion svými moderními řešeními dalece překračuje doby minulé. Střešní okna byla vytvořena bez viditelného zásahu zvenčí. Penzion svými moderními řešeními dalece překračuje doby minulé. Střešní okna byla vytvořena bez viditelného zásahu zvenčí.
Penzion svými moderními řešeními dalece překračuje doby minulé. Střešní okna byla vytvořena bez viditelného zásahu zvenčí.
Just Jimramov detail Just Jimramov detail
Just Jimramov detail

Náklady na celkovou přestavbu vyšly majitele na 30 milionů korun. Vysoká částka je vzhledem k velkorysému prostoru pochopitelná. I přesto je jasné, že provozovat podobný penzion s gastronomicky vytříbenou restaurací vyžaduje odvahu. A víru, že to vše má i jiný než ryze podnikatelský smysl. „Chceme projektem vzkřísit pohaslou slávu Jimramova a rozzářit nad ním novou hvězdu,“ netají se Marek Štukhejl svou niternou vizí. Snad se mu ji podaří naplnit. Nejen kvůli Jimramovu, ale i jako příklad pro všechny, kteří touží chránit regionální atmosféru lokální krajiny.

Penzion v kontextu samotného města Jimramov Penzion v kontextu samotného města Jimramov
Penzion v kontextu samotného města Jimramov
Foto: BoysPlayNice
Just Jimramov představuje kvalitní architekturu na maloměstě. Just Jimramov představuje kvalitní architekturu na maloměstě.
Just Jimramov představuje kvalitní architekturu na maloměstě.
Foto: BoysPlayNice
Inovace, které nechávají promlouvat historickou hodnotu. Inovace, které nechávají promlouvat historickou hodnotu.
Inovace, které nechávají promlouvat historickou hodnotu.
Foto: BoysPlayNice
Rubriky:

Další z rubriky

Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní.

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan.

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura
Firma Janošík překračuje hranice možného s rámy Paranormal
Číst článek
30. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Nic není nemožné. Rodinná firma Janošík vyrábí okna, která váží tunu, ale překvapí svojí subtilností

Rodinná firma Janošík z Valašska se specializuje na výrobu oken. A to ne ledajakých. Dlouhodobě se ji daří posouvat hranice možného. Okna jsou v jejich případě synonymem estetické dokonalosti.

Interiér & architektura
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava Made by fire prodloužena do sedmého září 2025! Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku aktuálně v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea.

17. listopadu 2024 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 7. září 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset se let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130. let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Letošní LEMARKET se dočkal nové adresy a vypadá to, že se zabydlí na trochu déle!
Číst článek
13. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I pro nás je někdy těžké zjistit, kdo kopíruje koho. Elena Janota začala pořádat Lemarket, když jí bylo 20let - jak se v průběhu času proměnila struktura a kolik přihlášených značek odmítnou?

Už 11 let pořádá Elena Janota se svým týmem oblíbené a hlavně dlouhodobě kvalitní trhy se současným českým designem Lemarket. Jak se za tu dobu scéna proměnila? A kdo vlastně značky vybírá a jak? Zeptali jsme se předvečer dalšího ročníku, který se tentokrát koná v WPP na Letné.

Akce a události Rozhovory
Stromky z prořezávky českých lesů. Nejsou úplně dokonalé, zato mají osobité tvary a voní lesem. Neskončí jako odpad, ale můžou o Vánocích dělat parádu u vás doma.
Číst článek
13. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Stylový advent v Holešovické tržnici. V areálu bývalých jatek vás čeká vánoční promítání filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i možnost vyfotit psy ve vánočním oblečku

Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici!

Akce a události
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy.

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní.

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Novinky od Lejaan si brzy budete moct prohlédnout při speciální příležitosti!
Číst článek
06. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Liberecký lovebrand uvádí novou kolekci. Výrobce povlečení Lejaan láká na hřejivé barvy i kvalitní materiály.

Hotelový komfort pro každodenní spánek – to je hlavní cíl české značky Lejaan, která nabízí ucelený sortiment ložního prádla i župany, ručníky a doplňky pro útulnou domácí atmosféru.

Design & umění
Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast