Erlebachova bouda
Horské chaty a chalupy se v České republice těší oblibě dlouhodobě. V centru zájmu turistů byly už za první republiky, nic na tom nezměnil ani tuhý komunismus. Dnes se do nich milovníci hor ženou snad ještě víc než kdy dřív. Erlebachova bouda v Krkonoších je pak příkladnou ukázkou toho, jak zašlou slávu starého hotelu opět probudit do velké slávy.
Její historie se datuje až do 18. století. Přesně v roce 1784 zde byla postavena letní dřevěná bouda Ignazem Hollmannem, o sto let později ji pak koupil Franz Erlebach, jehož jméno nese dodnes. Milovníky hor sem lákala divoká krása okolních hřebenů, hotel stojí až ve výšce 1150 m n. m., a tak má například na rozdíl od Pece pod Sněžkou nebo Špindlerova Mlýna výhodu své lokality. Jste zde už na dosah nejkrásnějších krkonošských panoramat. Po letech čekání se nedávno objekt probudil do nové éry. Zásluhu na tom má rekonstrukce a dostavba hotelu. Osvědčila se zde týmová práce majitelů, architektů architektky Zuzany a Matúše Scerankových a dalších skvělých lidí. Samotná renovace ale trvala relativně dlouho. První kroky se odehrály před patnácti lety. A finální výsledek je k vidění dnes. Hotel patří volbou materiálů, barev, ale především zázemím mezi ty nejluxusnější v našich nejvyšších horách. Pyšní se bazénem a wellness centrem, restaurací s panoramatickým výhledem i jemnými detaily, které dodávají výslednému dojmu punc nenásilného luxusu.
Vedle Zuzany Scerankové se renovace ujal i její syn Matúš Sceranka. Ten se v rozhovorech netajil tím, že hlavním cílem bylo nenásilné propojení vnitřních prostor s přírodou. To se jim podařilo. Ostatně i díky tomu, že celá stavba byla realizována ve spolupráci s Krnapem, který kladl na zhotovitele přísné požadavky. V areálu muselo vzniknout například podzemní parkoviště. Právě díky těmto aspektům nepůsobí dnes hotel v okolní přírodě rušivě a agresivně. Pro hosty jsou pak připravené rozdílné kategorie ubytování. Od těch dostupnějších až po crème de la crème v objektu Stodola. Erlebachova bouda patří mezi vkusné renovace, kterých si české hory zaslouží rozhodně víc!
Domeček Krumlov
Je tak malý, že ho na ulici snadno přehlédnete. Byla by to ale věčná škoda. Domeček Krumlov nabízí kouzelné a vkusné ubytování nad rozverně plující Vltavou v Českém Krumlově. Jeho majitelé, manželé Janouškovi, vedle úzkého domku dlouho bydleli. Když se naskytla možnost zakoupit ho, neváhali. Dvoupodlažní dům v sobě dnes ukrývá dva samostatné apartmány. Jeden má velkorysou terasu se sezením a výhledem na řeku, druhý o nic méně působivý dřevěný balkon. Interiér je střídmý, minimalistický, ale nebojí se ani výrazných detailů. Třeba původní odkryté omítky z 19. století na zdi, která dodává celému apartmánu charakteristický esprit.
Celou renovaci zvládli manželé bez architekta. A vzhledem k tomu, že domeček má jen 25 m2, bylo nutné vše promýšlet do opravdu nejmenších detailů. A povedlo se! Součástí obou prostor je i malá kuchyňka, vešel se rovněž jídelní stůl. Vzdušnosti pak napomáhá také volba nábytku, kdy například postelový rám je tvořený jednoduchou černou konstrukcí. Český Krumlov je ale sám o sobě plný barev, a i proto se majitelé nebáli pustit je dovnitř. V kontrastu k bíle natřené dřevěné podlaze tak je bordó na lince, zlatá na doplňcích nebo zelená na rámech dveří. Nejdůležitější je zde ale příjemně líná atmosféra, která vás při pohledu na křivolaké krumlovské střechy stoprocentně také pohltí. Sedět na terase, hledět na plynoucí řeku a představovat si, že tady se kochal okolní krásou i Egon Schiele, můžete i vy!
Roubenka u Lišky
Malebné roubenky odolávají času sveřepě. I po staletích často neztratily nic ze své přívětivosti, a snad i proto přibývá lidí, kteří si je pro svoji relaxaci rekonstruují. Majitelé Roubenky u Lišky ji navíc nabízejí k pronájmu. Užít si stylovou atmosféru dobového ubytování tak můžete i vy.
Roubenka u Lišky následuje trend, který je v dnešních vsích vidět často. Jedná se o nově postavený objekt, který ale nese charakteristické rysy dobových stavení ze dřeva. Díky tomu, že nejde o rekonstrukci starého domu, se přirozeně minimalizuje řada rizik. A majitelům to dovoluje postavit pohodlné a komfortní bydlení. U Lišky je navíc velkorysý počet pokojů. Vyspí se zde dvanáct lidí ve čtyřech pokojích. Co je ale na chaloupce uprostřed Vysočiny kouzelné, je její světnice s replikou dobových kamen. Vařit pak budete ve stylovém smaltovém nádobí.
Roubenka leží kousek od lesa a z jedné z teras si můžete vychutnat i pohled na ovečky, které se pasou nedaleko. Navíc po dlouhých procházkách po okolních turistických krásách, mezi které patří například Toulovcovy Maštale, máte šanci užít si klidu v sauně nebo ve vířivce. Ideální kombinace na dlouhé podzimní večery. Roubenka u Lišky je skvělou příležitostí odpočinout si od ruchu velkoměsta v poklidné venkovské krajině.