PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Tiarchitekti PRINT 01 edit

Harmonie a důraz na detail. Studio ti architekti mají na svědomí úchvatné interiéry hotelu i bar ve Stavovském divadle

Studio ti architekti má ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Od boutiqového hotelu přes příběhy hledání hodnot a lásky k rekonstrukcím, interiéry plné něžnějších i odvážnějších barev až po blyštivé bary Stavovského divadla. Spojuje je důvěra v poctivé materiály, zájem o řemeslo a harmonie.

Ateliér sídlící v pražských Holešovicích založil před více než dvanácti lety architekt Martin Machů. Tým, který kolem sebe vytvořil, se skládá z architektů i designérů. Spojuje je pak společné heslo, které uvádí i na svém profilu: „Jsme přirozeně sví, dostatečně zkušení, příjemně neformální a nebojíme se při práci ušpinit.” Pravdivost těchto slov pak ukazují v množství úspěšně realizovaných projektů, které za sebou již studio má. Klientům nabízejí především kvalitu a zodpovědnost, své realizace si vždy hlídají od návrhu až po dokončení. V jejich portfoliu najdete zásahy všech měřítek, jak sami říkají: „Ať už jde o zahradní domek, či výrobní halu, vše si zaslouží pozornost architekta.”

DIALOG PŮVODNÍHO A VLOŽENÉHO

Zabývají se novostavbami i rekonstrukcemi: „Rádi pokračujeme v rozvyprávěném příběhu a navazujeme na řemeslnou kvalitu a materiálovou poctivost.” Příběhy, kdy vás okouzlí charakter existující stavby a investor se spolu s architekty rozhodne vykročit těžší cestou, zachovat kouzlo původní stavby a vdechnout jí nový život. Jedním z těchto příběhů, na kterém se architekti studia ti architekti podíleli, je rekonstrukce domu v Nebušicích. K původní stavbě navržené dle „typového” projektu se majitelé rozhodli přidat moderní přístavbu. Objekt, který byl vystavěn dle dobových standardů, nebyl v ideálním stavu, měl ale historii a charakter. „Dům to není dokonalý, má řadu chyb. A tím je tento dům pravdivý. Věřím, že pravda je projevem krásy,” popsal hlavní hodnoty domu Martin Machů. Stavba prošla několika změnami – polovalbová střecha dostala nové tašky a přibyla střešní okna pro více světla. Vnitřní zateplení umožnilo zachovat fasádu v původním štuku a okenice získaly jemně zelený odstín. K opravným zásahům rekonstrukce se pak přidala kontrastnější přístavba. Dřevem oděný kvádr doplnil prostor chybějící v původní stavbě a díky práci s různými výškovými úrovněmi je plynulým přechodem z objektu do exteriéru. Vizuální propojení s okolní přírodou umožnila velká okna orientovaná do zahrady. Výrazným momentem celé přestavby je schodišťová hala, kde se silně propsaly původní historické vrstvy – kovové secesní zábradlí bylo zrestaurováno a vrátilo se na původní místo též v jemně zeleném odstínu. Původní lité terazzo bylo nahrazeno jeho modernějším provedením – velkoformátovou dlažbou. Celkově je interiér koncipován velmi minimalisticky a funkčně. Menší plochy oken původní stavby vyvažuje kombinace světlých materiálů, jako je dřevo, beton a bíle laděný vestavěný nábytek. Pro kontrast byly přidány menší černé doplňky či například černé radiátory, které mimo svou hlavní praktickou funkci slouží i jako vlastní designový prvek. Projekt, který se nese ve znamení kontrastu původního a vloženého a dal vzniknout kvalitnímu prostoru prostoupenému harmonií a připravenému k zabydlení.


Kontrast původního a vloženého. Kontrast původního a vloženého. Do galerie
Kontrast původního a vloženého.

JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Ve svém portfoliu mají však i řadu návrhů interiérů, a to nejen bytových, ale i komerčních, malých i velkých, luxusních i skromných. „Rádi zkombinujeme zdánlivě nekombinovatelné, recyklujeme nepoužitelné, zdobíme nevzhledné.” Dalším neopomenutelným projektem z rukou studia je tak Dům s růžovým ostrůvkem. Ti architekti zde byli přizváni k realizaci v pražských Malešicích, kde dostali za úkol navrhnout vznikající novostavbě interiér. Včasné přizvání ke spolupráci na projektu umožnilo provázanější dispoziční řešení navržené do nejmenšího detailu. Zadání bylo jasné – navrhnout interiér pro rodinu se třemi dětmi a pejsky, kde by se cítili jako doma, který by v sobě kombinoval vše potřebné pro praktické fungování, ale zároveň by byl i místem hravosti. V hlavní roli je zde pak již zmiňovaný kuchyňský ostrůvek. Jedná se o betonovou skořepinu s růžovým pigmentem, která je vynášena ocelovou konstrukcí. Zvolená růžová působí v interiéru s lehkostí, nekřičí, ale zároveň mu dodává osobitost a díky zaobleným rohům se pak nemusíte bát ani o pobíhající ratolest. Ostrůvek je navíc zjemněním k přiznanému betonovému stropu, který se architekti rozhodli zachovat a který dodává interiéru industriálnější nádech. Něžnost projektu je docílená i kombinací zvolených materiálů – světlé dřevo, bílá výmalba a světlé obklady –, vzniká tak harmonický prostor, který má všechny předpoklady pro přirozené stárnutí. Menší mobiliář a doplňky v pastelových barvách tento pocit podtrhují a zároveň nabízejí možnost majitelům interiér drobnými zásahy výraznějších kousků obměňovat. Další vrstvou jsou pak instalovaná umělecká díla od současných českých autorů, jako jsou Michaela Červená, David Krňanský či Richard Konvička. Kvality projektu reflektuje i ocenění v soutěži Interiér roku 2022, kde si projekt odnesl vítězství v kategorii Novostavba, ale i cena pro hlavního vítěze napříč kategoriemi. Porota ocenila především harmonii dialogu investora a autora. Akcentovala však také jemnost navržených tvarů, jejich zaoblení, jež podporuje harmonii prostoru a bezpečnost, vycházející vstříc i dětskému světu. Autoři zde tak potvrzují, že návrhy, kde je myšleno i na ty nejmenší, přinášejí nesporné kvality pro každého z nás.

Dominantou je skořepina betonového ostrůvku v růžovém nádechu. Dominantou je skořepina betonového ostrůvku v růžovém nádechu. Do galerie
Dominantou je skořepina betonového ostrůvku v růžovém nádechu.

OBJEVIT SÍLU GENIA LOCI

Na vlastní kůži si pak můžete interiér od studia ti architekti zažít v malém boutique hotelu s bistrem v Českém Krumlově, projektu, který za svou „srdcovku” označil i zakladatel Martin Machů. Monastery Garden Hotel se nachází – jak již název naznačuje – v historickém centru města v těsné blízkosti klášterních zahrad. Právě místní rostliny architekti použili jako hlavní motiv prostupující celou realizaci. Použité jsou jako dekorace na tapetách či obrazech, ale jednotlivá kvítka slouží i jako identifikační názvy pro každý z deseti pokojů. Jsou tak motivem, který sjednocuje, ale zároveň přidává každému z pokojů na jedinečnosti. Součástí hotelu je také bistro se starou hodovní síní, kde si návštěvníci mohou vychutnat dobrou snídani či skleničku pod krásnou historickou klenbou.

Hotel se nachází v domě ze 16. století, stejně jako osud mnohých staveb v turismem zatížených městech však prošel v minulosti velmi necitlivou rekonstrukcí. Když se tedy autoři ke stavbě dostali, nezbylo zde příliš historických vrstev, na které by mohli navázat: „Atmosféru tajemna, imaginace a určité ušmudlanosti jsme museli vybudovat znovu. Snažili jsme se hotel zařídit tak, aby na hosty působil zabydleně, ale přesto čistě, povědomě až samozřejmě, ale přesto neokoukaně a hravě.” Jejich snahou pak bylo navrhnout projekt, který nebude zbytečně historizující ani nepatřičně moderní, ale bude respektovat místního genia loci. Setkáme se zde s odhalenými trámovými stropy, patinovanou omítkou, parketami a dlaždičkami všech vzorů a barev. Najdeme tu skříně i stolky, které jsou hrdými nositeli truhlářské práce, ale i lehké doplňky z kovu. Pocitu domova přispívá i množství perských koberců, polštářů, přehozů i dek. Projektu však nechybí ani moderní vybavení – wi-fi, televize atd. Tajuplnou atmosféru podtrhují i překvapivé momenty, například prostup do koupelny přes jeden z obrazů visících na zdi. Jak říkají sami autoři návrhu, hlavním cílem bylo: „Vytvořit útočiště pro každého, kdo si chce zdravě zalenošit v útulném prostředí a prožít si malebnost Krumlova co nejintenzivněji.” Projekt je tak zhmotněným zážitkem, místem pro nezapomenutelnou návštěvu.

Nahlédnutí do jedné z deseti ložnic boutique hotelu. Nahlédnutí do jedné z deseti ložnic boutique hotelu. Do galerie
Nahlédnutí do jedné z deseti ložnic boutique hotelu.

BLYŠTIVÉ STAVOVSKÉ DIVADLO

Pokud však nemáte zrovna cestu do Krumlova, architektonické zásahy studia můžete obdivovat, i pokud se za kulturou vypravíte do Stavovského divadla. Zde nejprve v roce 2020 navrhli nový bar do Mozartova salonku, o dva roky později pak projektují vstupní foyer. Autoři přidávali jasně čitelnou současnou vrstvu: „Nesnažíme se konkurovat historické zdobnosti krásného prostoru, ale chceme ji podpořit harmonickým kontrastem.” Navázali na stávající materiály s respektem k použitým principům symetrie a jednoduchosti formy. Do salonku navrhli minimalistický bar z mosazi, v půdoryse dvě oblé křivky zaklesnuté do sebe, které se stávají středem místnosti, ale zároveň svou oblostí prostor nerozbíjejí. Křivka je základem i pro druhou realizaci, tentokrát však pracovali s kruhem, který symbolizuje dokonalost v podobě neonového svítidla, jež je umístěné k ústřednímu prvku celého foyer – reprodukovanému oleji na plátně od J. Berglera. Pod plátno je dále instalován prodejní pult, který zvolením reflexního povrchu neubírá pozornost k sobě, ale naopak zrcadlí ostatní interiérové prvky.

Bar z mosazi. Bar z mosazi. Do galerie
Bar z mosazi.

A CO BUDE DÁL?

Nejčerstvějším přírůstkem do portfolia je Mateřská školka a domov s pečovatelskou službou Rezidence U Lesa v Horních Jirčanech. K slavnostnímu přestřižení pásky zde došlo koncem května a brzy tak bude celý projekt uveden do provozu. Jedná se o projekt, který je usazen v zástavbě rodinných a rekreačních domů obce Horní Jirčany a reaguje na okolní kontext: „Rozdrobením na dílčí celky – domečky – i strukturováním fasády jsme dosáhli žádaného drobnějšího měřítka a estetické rozmanitosti.” Síla projektu je rovněž v hlavním konceptu, který důmyslně propojuje školku, místo pro ty nejmenší, s domovem s pečovatelskou službou. Společná zahrada se tak stává místem obohacení a prostorem pro sociální interakci obou věkových skupin. Projektů v procesu je ale spousta, a brzy se proto můžeme těšit třeba na rekonstrukci sklárny ve Svojkově, interiér kavárny brněnského hotelu Slavia či na konverzi kaple v Petrušově.

Architekti ze studia ti architekti mají ve svém portfoliu pestrou škálu realizací. Projekty jsou vždy odrazem hledání společné cesty architektů a klienta, to jim dodává různorodost a originalitu. Spojuje je důvěra v poctivé materiály a zájem o řemeslo, jednoduchost, která však není banální, ale naopak v sobě ukrývá značnou dávku důvtipu, a v neposlední řadě harmonie řešení.

(zdroj fotografií: https://www.tiarchitekti.cz/

Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění