PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Andrea Krejčí

Děsivý trend, který je třeba vyřešit. Andrea Krejčí se snaží zachránit etablovaný prostor GaP ve Znojmě, kde vystavují špičkoví umělci

Znojmo díky ní ožilo kvalitním designem a uměním. Andrea Krejčí stojí za realizací vyhlášeného prostoru GaP v Kollárově ulici. Ještě než začalo léto se ale od radnice dozvěděla, že jim bude zvýšen nájem. A to výrazně. Dokáží podobné projekty přežít bez podpory města?

Na konci června jste zveřejnili oznámení, ve kterém informujete, že vám město výrazně zvýšilo nájem a že nebudete tím pádem moct pokračovat ve své činnosti. Změnila se od té doby situace?

ANDREA: Ano, situace se změnila velmi. Ve Znojmě se vyměnila radnice, vedení bylo odvoláno a nové vedení je zatím naší činnosti nakloněno a hodlá původní rozhodnutí Rady města o zavedení tržního nájmu zrušit. Můžeme tím pádem ve své práci pokračovat.

GaP run by women GaP run by women
GaP run by women

Prostor, ve kterém se GaP nachází, je města. Jaká byla vaše domluva před pěti lety, když jste otevírali?

ANDREA: Původní dohoda byla, že prostor dostaneme do výpůjčky, neboť v něm hodláme konat neziskovou kulturní a vzdělávací činnost.

GaP si za dobu své existence vydobyl respekt a slušné renomé. Jaká byla ale návštěvnost? Kdo byli vaši typičtí návštěvníci?

ANDREA: Návštěvníci GaPu jsou různí: jde o uměleckou a intelektuální veřejnost, ale také o širokou veřejnost nejen se zájmem o současné umění a kulturu. Díky našemu bohatému doprovodnému programu se k nám naučily chodit rodiny s dětmi, senioři i studenti. Vzhledem k blízkému sousedství s Rakouskem se mezi návštěvníky vyskytují i zahraniční turisté. Návštěvnost a skladba návštěvníků tedy odráží širokou škálu zájmů a ukazují, že umíme oslovit různorodé publikum. Co se týče vyloženě dat, tak měsíčně přijde na výstavu 1200 až 1700 lidí, dalších tři sta až pět set měsíčně jich navštíví doprovodný program.

Výstavu zde měli Vladimír Houdek, Milan Cais či studenti ateliéru Mileny Dopitové z AVU. Výstavu zde měli Vladimír Houdek, Milan Cais či studenti ateliéru Mileny Dopitové z AVU.
Výstavu zde měli Vladimír Houdek, Milan Cais či studenti ateliéru Mileny Dopitové z AVU.

Vaše aktivity byly v zásadě neziskové. Podařilo se ale někdy prodat obraz nebo produkt z konané výstavy?

ANDREA: Ano, podařilo se, máme i v tomto ohledu za sebou několik úspěšných výstav.

Kolik má galerie zaměstnanců?

ANDREA: GaP má deset zaměstnanců + pět externích spolupracovnic. Do těchto zaměstnanců započítávám i obsluhu baru, paní na úklid, provozní, lektorky, produkční, kurátorku, píáristu a grafičku. Z toho jsou jen dva plné úvazky, většina lidí pracuje na částečný úvazek, krom GaPu mají totiž i jiná zaměstnání.

Výstavní část Galerie a Prostoru Výstavní část Galerie a Prostoru
Výstavní část Galerie a Prostoru
Na fotografii aktuální výstava V akváriu / Markéta Bábková a Adam Kovalčík.

Prostor byl před pěti lety renovován na náklady města, čerpali jste také dotace. Pokud by vám nebyl nájem navýšen, bylo to dostačující pro provoz prostoru?

ANDREA: Dotace od města byla po dlouhá léta 150 000 Kč na rok. To je při ročních nákladech, které jsou téměř pět milionů, opravdu drobný příspěvek. Takže ne, nebylo to dostačující, ale aspoň jsme vnímali, že máme ten prostor ve výpůjčce a že nás bez nějakých překážek nechávají tvořit.

Nedávno jsme v Designnews publikovali rozhovor s Janou Opatrnou, která provozuje galerii a obchod Fox Gallery v Hradci Králové a aktuálně se dostala do podobné situace jako vy. Bez pomoci města není schopná dál design shop provozovat. Je to podle vás politický problém? Proč myslíte, že se podobné scénáře dějí právě nyní?

ANDREA: Ano, je to podle nás velký politický problém, který se odehrává po celé republice. Nejsem schopna takto stručně popsat, proč se to děje, jistě je každý případ individuální. Vnímám to ale často jako záminku, na kterou politici, kteří jsou jiného ražení než kulturní komunita, čekají, aby mohli tuto komunitu utišit, omezit, či dokonce zničit. Je to děsivý trend a je třeba ho nějak vyřešit, je to boj za svobodnou tvorbu. Chystáme na toto nějaké akce, možná konferenci, kde se pokusíme hledat cesty, jak zlepšit vztahy mezi politiky a kulturním sektorem. Věřím, že důležitá je právě ta komunikace, třebaže bude nepříjemná. Bez dialogu se můžeme vzájemně stále jen osočovat.

Interiér vytvořilo studio ORA, které se podílelo na podobě předních podniků ve Znojmě. Interiér vytvořilo studio ORA, které se podílelo na podobě předních podniků ve Znojmě.
Interiér vytvořilo studio ORA, které se podílelo na podobě předních podniků ve Znojmě.

Znojmo se v poslední době dokázalo velmi vzedmout. Otevírají se designové hotely i kavárny. Cítili jste, že roste i zde zájem o kvalitní design a architekturu?

ANDREA: Ano, zájem tu roste, díky těmto tendencím se sem dokonce stěhují noví obyvatelé. Ale je tady stále spousta práce a spousta nevyužitého potenciálu.

V plánu je najít jiný prostor. Už se vám podařilo v tomto směru posunout? Jednáte s nějakým subjektem?

ANDREA: Ano, máme nějaké varianty, ale zatím není na místě o tom více mluvit. Nic jistého není.

GaP je výstavním prostorem, ateliérem, alternativní divadelní scénou, debatním i koncertním místem, kinem, kavárnou a sdíleným pracovním prostorem. GaP je výstavním prostorem, ateliérem, alternativní divadelní scénou, debatním i koncertním místem, kinem, kavárnou a sdíleným pracovním prostorem.
GaP je výstavním prostorem, ateliérem, alternativní divadelní scénou, debatním i koncertním místem, kinem, kavárnou a sdíleným pracovním prostorem.

Dokážete říct, která z výstav za dobu vaší existence byla nejúspěšnější?

ANDREA: Tak dalo by se říct, která měla největší návštěvnost, která ohlas, která prodej… Ale přiznám se, že se mi to nechce takto porovnávat. Každá byla důležitá, některé byly srdeční záležitostí, při jiných jsem se poučila nebo něco nového objevila. Jsem ráda za každou.

Když jste GaP před pěti lety otevírali, měli jste nějaký konkrétní cíl? Kde jste se ideálně viděli v roce 2024?

ANDREA: Cílem bylo a je přinášet kvalitní současné umění do skvělého města, postavit sochu, budovat sousedskou komunitu, zvyšovat zájem lidí o umění, vzdělávat, bavit… To jsme si splnili. Myslím, že v roce 2024 jsme se viděli tam, kde jsme teď.

Oproti tomu jsem si ale asi myslela, že nám to bude stačit, ale nestačí. Chceme větší prostory, větší kulturní centrum, větší galerii, víc uměleckých intervencí do veřejného prostoru a taky založit uměleckou školu. Takže máme ještě co dělat.

Výstava Michala Škapy Výstava Michala Škapy
Výstava Michala Škapy

Jak funguje ve Znojmě spolupráce mezi podobnými institucemi? Je reálné se propojit ve větší subjekt, který dokáže vytvořit stabilnější platformu schopnou vyjednat si na městě lepší podmínky?

ANDREA: Moc dobře se nám spolupracuje s několika subjekty, jako je městská knihovna, Znojemská Beseda, nízkoprahový klub Coolna, školy ad. Tyto spolupráce nám jistě pomáhají utvrzovat naši pozici, ale vyloženě propojení by možné nebylo, každý děláme něco trochu jiného a máme to vcelku jasně ohraničeno.

Město zároveň argumentuje tím, že je potřeba narovnat podmínky v pronájmech, a nabízí vám na nájem slevu. Pro řadu lidí může být pochopitelné, že jako správný hospodář hlídá své příjmy a výdaje. Chápete svým způsobem i postoj města?

ANDREA: Ano, samozřejmě chápeme a vítáme, že se město chce chovat jako správný hospodář, je to jeho práce. Úměrný nájem je v pořádku, ale tržní nájem 350 000 Kč za rok úměrný není. Navíc řádný hospodář nepotopí projekt, do kterého už tolik investoval. Je potřeba rozlišovat mezi argumentací a alibismem.

Jaké u vás osobně převažují pocity? Máte vztek? Cítíte frustraci? Nebo vás to nutí dál bojovat?

ANDREA: Musím říct, že poslední týdny a měsíce pro mě osobně byly velmi náročné. Projekt, kterému jsem darovala opravdu všechno, měl skončit. Vztek to nebyl, ale pocit marnosti ano. A taky vyčerpání. Ale už se zase cítím dobře, musela jsem si to hodně promyslet, přehodnotit a rozhodla jsem se dál bojovat. Stále věřím v dobro a neumím ho asi dělat jinak než skrz kulturu.

GaP / Galerii a Prostor otevřel v květnu 2019 spolek Umění do Znojma, který ve Znojmě působí již od roku 2012. Základní myšlenkou této kulturní instituce je přinášet do Znojma aktuální výtvarné umění, významně přispívat k rozvoji kultury a stmelovat obyvatele města ve společném zájmu o umění.

GaP je výstavním prostorem, ateliérem, alternativní divadelní scénou, debatním i koncertním místem, kinem, kavárnou a sdíleným pracovním prostorem.

Prostor navrhlo architektonické studio ORA.

Enotéka Znojmo

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Rubriky:

Další z rubriky

Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Jak se daří (mladým) šperkařským talentům v Česku? Ptali jsme se Ondřeje Stáry, Elišky Lhotské a Veroniky Murárikové.
Číst článek
21. 02. 2025
Anna Jurečková
Doba čtení 5 min

Je těžké přiblížit se těm, kteří jsou více vidět. Proč u nás získávají ceny stále stejní šperkaři? Analyzujeme, zda český šperk stagnuje a co ho brzdí

Soutěž Czech Grand Design na konci ledna zveřejnila širší nominace za rok 2024. Šperkař Ondřej Stára už loni upozornil na to, že mladé talenty z kategorie šperk jsou v rámci ocenění opomíjeny. Jaká by měla být kritéria výběru? A je pro šperkaře a šperkařky v Česku těžké se prosadit?

Názory & polemika
Antonie Formanová pro PBG, Lazy Eye a Anna Schwitzer
Číst článek
15. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

V hlavní roli Antonie. Designéři a lokální značky sází v reklamních kampaních často na stejná jména, není to kontraproduktivní?

Jedna herečka, řada značek. V posledních měsících bylo pro milovníky českého designu těžké vyhnout se na Instagramu talentované hvězdě Antonii Formanové. Není ale angažmá jedné hvězdy kontraproduktivní? Zeptali jsme se jednotlivých značek, co je k výběru vedlo a co si od něj slibují.

Názory & polemika
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění