PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
.

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Pokud mladý člověk sní o kariéře v designu, první logický krok obvykle vede k podání přihlášky na některou z uměleckých středních či vysokých škol. Jenže šance na přijetí jsou často malé, a po několika neúspěšných pokusech začíná vyvstávat otázka: lze v designu uspět i bez formálního vzdělání? V českém prostředí to zatím není běžná cesta, existují však výjimky, jež dokazují, že úspěch bez titulu není nemožný. Jsou to jen ojedinělé případy, nebo začínáme sledovat nový trend? 

Rozvoj umělé inteligence, rozmach workshopů a online vzdělávacích platforem otevírá alternativní cesty k naplnění snů. Pro některé už tradiční umělecká škola nemusí být nutností. Ať už vás láká šperk, keramika, móda nebo sklo, existují způsoby, jak se v těchto odvětvích prosadit i bez titulu. Potvrzují to i čtyři úspěšní designéři, kteří se vydali méně obvyklou cestou. Jejich příběhy mají společné jedno – nedali se odradit prvním nezdarem, byli vytrvalí a měli možná i trochu štěstí.

Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy
Martin Kuciel keramiku nestudoval, zdrojem vzdělání mu byl internet i knihy

Mimo školní lavice 

Martin Kuciel, bývalý food kritik stojící za úspěšným projektem Zápisník pana Cuketky se s krásnou keramikou setkával v restauracích a kavárnách tak často, až se rozhodl, že změní obor. Nyní své keramické a porcelánové vázy, hrnky, misky a další produkty nestíhá pro velkou poptávku naskladňovat. Současné možnosti vzdělávání hodnotí, alespoň konkrétně pro keramiky, jako bezprecedentní: „Znalosti přestávají být schované za branami specializovaných vzdělávacích institucí a jsou přístupné volněji. Řada lidí z oboru navíc sdílí cenné know how napřímo – na svých sociálních sítích, v placených online kurzech, i jen tak volně.“ Sám přitom využívá dostupné online zdroje nebo vychází z anglické literatury. Zatímco v češtině nejrůznějších návodů, kurzů či seminářů zatím moc neexistuje, v angličtině je jich nepřeberné množství. Společně s metodou pokus-omyl, jsou pro samouky platformy jako YouTube, Skillshare, Domestica nebo volně přístupné kurzy zahraničních univerzit či stále se rozrůstající nabídka fyzických workshopů základem, ze kterého vycházejí.

Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir
Nora Eckhardtová a její prsten s růženínem, který navrhla pro svoji značku Šperky Noir
Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno
Náhrdelník Scarabeus z kolekce Druhá strana řeky / Náušnice Kafe pozlacené s broušenou záhnědou z kolekce Kafe a víno

„Stačí si najít několik oblíbených tvůrců, sledovat je a učit se. Všechno o fasování kamenů, letování a další základní techniky práce s kovem a výroby šperků jsem se naučila takto. Stále se vzdělávám a snažím se zdokonalovat, také samozřejmě sleduji současný design. Je to kontinuální proces, nikdy není úplně hotovo,“ říká Nora Eckhardtová tvořící pod značkou Šperky Noir. Šperk ji učaroval, poté, co se zapsala do dvoudenního kurzu, aby si vlastnoručně vyrobila prsten s nalezeným polodrahokamem. První šperky vytvořila u kuchyňského stolu, výtvory nabídla kamarádkám a zbytek je historie.

Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea” Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea”
Mariya Patrovská / Tapiserie “Spill the tea”
Koberec geometrických tvarů Koberec geometrických tvarů
Koberec geometrických tvarů

Chybějící zázemí 

K experimentování s materiály a technikami se většinou dostanou studenti během studia, zatímco samouci takový luxus bohužel nemají. Nezřídka musí projít složitější cestou, než objeví, co funguje. „Zázemí, které škola poskytuje, je vzácnost. Nemusíte platit studio, zařizovat si ho, nakupovat materiál na pokusy... Je to určitá volnost a privilegium,“ souhlasí Mariya Patrovská, zakladatelka značky Bohemian Rugstory, jež nabízí unikátní koberce na zem i na stěnu. Stejně jako ostatní oslovení nevystudovala uměleckou školu zaměřující se v jejím případě na textil, nýbrž má za sebou úspěšnou kariéru v médiích. Jak sama říká, vrhla se do uměleckého prostředí jako Alenka do králičí nory a učila se až za pochodu.

Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit
Martin Kohout dnes obléká řadu známých celebrit
Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností
Návrhy Martina Kohouta fascinují dramatičností

Na škole se člověk dostane rovněž k potřebným kontaktům, ať už na další studenty nebo profesory, které jsou pro některé tím stěžejním, co si ze školy odnášejí. Jak poznamenává Mariya Patrovská, vyučují vám dokáží ukázat cestu, podpořit vás a uvést do určité společnosti, se spolužáky vás zase pojí roky strávené následováním stejného cíle. Někdy se proto ti, kteří tuto zkušenost nemají, mohou cítit jako outsideři. „Z počátku mi přišlo, že se mnou ostatní tvůrci opovrhují. Přece jenom jsem byl samouk, který jim narušoval jejich prostor. Ale asi je to v tak konkurenčním prostředí normální,“ říká úspěšný módní designér Martin Kohout, který se jako jeden z mála českých návrhářů bez diplomu účastnil Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. 

  Designérský rybníček je v Česku malý a bývalí spolužáci často sdílí zkušenosti nebo rovnou i showroomy. O tento aspekt ti, kteří do tohoto světa přišli zvenčí, často přicházejí. „Z počátku je člověk opravdu limitován tím, že se musí sám dostat do sítě kontaktů, které mu v jiném případě umožní nasbírat již škola. Poté samozřejmě hraje roli i otázka určité sebekázně při sebevzdělávání,“ doplňuje Martin Kohout. Dle oslovených se ale nejedná o závažnou překážku. Naopak. Například dle Martina Kuciela je to atraktivní příležitost, jak po hlavě pronikat do nového oboru. Bez očekávání a předsudků.

Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka
Martin Kuciel v minulosti působil v gastronomii pod pseudonymem Pan Cuketka
O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem
O hrníčky, které Martin Kuciel tvoří je velký zájem

Bez titulu = bez limitu? 

Většina z oslovených vidí ale v cestě, kterou si zvolili, především výhody. „Je možné, že to, co mi na začátku chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní a experimentováním. Na škole bych se to možná naučila rychleji nebo trochu jinak, ale třeba by mi to vzalo elán a nadšení samouka. Právě objevování mě na mé práci baví vlastně nejvíc. Miluju tvůrčí svobodu. Pocit, že je přede mnou úplně prázdný list, byl velice vzrušující. Že můžu zkusit zrealizovat cokoliv mě napadne, a když se to nepovede, vůbec nic se nestane. Že nejsem ničím limitovaná. To, jak z ničeho, z více či méně vágní představy, nakonec vznikne něco hmatatelného, mě nikdy nepřestane bavit a fascinovat,“ popisuje Nora Eckhardtová. Martin Kohout zase vyzdvihuje velkou volnost, již vnímá díky tomu, že nestudoval v konkrétním ateliéru, který by ovlivňoval jeho styl práce a myšlení.

Prsteny Tři perly / Prsten Vlna Prsteny Tři perly / Prsten Vlna
Prsteny Tři perly / Prsten Vlna
Šperky z kolekce Druhá strana řeky Šperky z kolekce Druhá strana řeky
Šperky z kolekce Druhá strana řeky

Tím, že v oboru začínají často už s určitými životními zkušenostmi a mají za sebou jiné úspěšné kariéry, se na něj dívají s větším odstupem, než čerstvě vystudovaný designér. „Nevím, jestli je to věkem, ve kterém jsem začínala, stále začínám, nebo tím, že za sebou jednu poměrně úspěšnou kariéru už mám, ale myslím si, že na Bohemian Rugstory již od začátku nahlížím dost byznysově. Nechci jen tak tvořit do šuplíku a ani na to nemám prostor, chci aby mě tato tvůrčí činnost kreativně naplňovala, ale také aby vydělávala. Vlastně nemám čas mít hlavu v oblacích a jen něco vytvářet čistě jen pro sebe. Chci, aby po mých kobercích, obrazech, instalacích byla poptávka a ráda naplňuji i představy svých klientů produkty přímo na míru. V tuto chvíli si spíše potřebuji doplnit své znalosti jako prodejce. Vyrobit produkt už umím, ale stejně důležitou dovednosti je ho prodat,“ zamýšlí se Mariya Patrovská. 

Přestože cesta k úspěchu v designu nemusí vést přes tradiční vzdělání, formální školy stále hrají velmi důležitou roli, i když nejsou samospásné. Titul je jako mapa – ukáže směr, ale k cíli se musíte dostat vlastními silami. Martin Kuciel to shrnuje jasně: „Školy svou hodnotu určitě pořád mají. Strašně moc ale záleží na situaci a konkrétních potřebách člověka. Myslím, že ke klasickému vzdělávání je potřeba si paralelně vybudovat i silný framework pro to, jak se učit nové věci, jak vstřebávat nové techniky/technologie. Dělat to hodně efektivně s ohledem na čas a mít vychozenou cestu.“ Jeho slova potvrzuje i Nora Eckhardtová, která říká, že pokud to člověka táhne například právě ke šperku již od mládí, začít ho studovat na škole je jistě skvělou cestou. Ne každý má ale o tom, co chce v životě dělat jasno již v osmnácti letech. Zdůrazňuje ale, že „když někdo něco dělá opravdu s radostí a poctivě, úspěchu se dříve nebo později dočká, ať už školu studoval, nebo ne.“ Martin Kohout pak upozorňuje na to, že i když ovládnete řemeslo, bez školy vám může chybět širší kontext, který díky ní získáte.

Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory. Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory.
Unikátní koberce a tapiserie tvoří Mariya Patrovská pod značkou Bohemian Rugstory.

V designovém oboru rozhodně neplatí, že si bez titulu neškrtnete. Cesty k úspěchu bývají rozmanité. Nemusí nutně vést přes tradiční vzdělávací instituce. Designéři, kteří se rozhodli jít obloukem kolem školních lavic, dokazují, že klíčem k úspěchu je především odhodlání, vášeň a schopnost neustále se učit.

Frida by Michaela Karásek Čejková Frida by Michaela Karásek Čejková
Frida by Michaela Karásek Čejková
Kolekce Martina Kohouta Kolekce Martina Kohouta
Kolekce Martina Kohouta
Rubriky:

Další z rubriky

Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

"Výhry mají na moji práci nulový dopad." Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusili navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
NAHAKU
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory

AKCE A UDÁLOSTI

Identita

Do 2. února 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

"Výhry mají na moji práci nulový dopad." Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusili navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika