PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Denisa Strmiskova studio

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Denisa Strmisková není na místní scéně nováčkem, své studio založila již v roce 2015 a za dobu jeho trvání nasbírala hned několik ocenění. Architektka je původem z Olomouce, studovala však v Praze. Její kroky zde překvapivě nevedly na fakultu architektury, ale vystudovala scénografii na pražské Divadelní akademii múzických umění (DAMU). Interiérový design ji zaujal již při škole, a nakonec se mu po dokončení studia rozhodla věnovat naplno. Studium scénografie ji však v tvorbě nepochybně ovlivnilo, sama uvádí, že je pro ni klíčové věnovat maximální pozornost klientovi a jeho představám o navrhovaném prostoru „pochopit vše jako příběh nebo literární předlohu, se kterou vždy začínáte práci jako scénograf“ zároveň připomíná i důraz na méně viditelný rozměr interiéru – jaké emoce v nás daný prostor vyvolává.

Jasná vize

I to může být jedním z důvodů, proč navázala spolupráci se známým pražským řetězcem Ambiente, který si, jak již plyne z názvu, na atmosféře svých podniků zakládá. Zasloužila se například o rozkvět zahrádky v karlínském bistru Eska, podílela se také na renovaci kavárny Savoy či na návrh zahrádky restaurace Čestr. Právě restaurace Čestr je oblíbeným projektem jednoho ze zakladatelů studia Master&Master Ondřeje Zity: „Spojení našich subtilních kovových židlí Roxor s masivními dřevěnými stoly, které Denisa navrhla, vytvořilo unikátní atmosféru, která dokonale podtrhla celkový koncept restaurace.“ České duo, které se zaměřuje na výrobu funkčního a nadčasového nábytku, si Denisa ke svým projektům přizvala hned několikrát. Prolínání hranic návrhu designu a výroby konkrétního nábytku pak komentují slovy „Hranice mezi návrhem a výrobou je někdy hodně rozostřená. Spolupracujeme s Denisou jako s partnerem, který přichází s jasnou vizí. Naším úkolem je tuto vizi přetavit ve funkční a esteticky působivý kus nábytku.“

Posledním společným projektem, který pro Ambiente vytvořila, je větší rekonstrukce Brasileira, která má sloužit jako osvěžení oblíbené restaurace. V duchu podržení atmosféry místa se zde velká pozornost kladla na osvětlení: „Vymysleli jsme pro Brasileiro odlišnou světelnou atmosféru pro různé části dne, zaměstnanci budou moci ladit barevné podtóny – cílem je prostor barevně rozehrát.“ Pro některé překvapivým momentem návrhu je pak práce s vůněmi. „Vůně dotvářejí celkový dojem, oslovili jsme spolupracovníky a společně konzultujeme jejich proudění prostorem, vybíráme správné momenty, kdy by je měl host zaznamenat. Musí se míchat rafinovaně - zážitek by měl být komplexní,“ komentuje smyslové kvality návrhu Denisa.

Nadšení a elán 

Sama říká, že práci v týmu vnímá jako esenciální pro obor architektury. „V začátcích, kdy jsem pracovala sama, jsem se po delší době v projektu už ztrácela.“ Vyzdvihuje také důležitost mezioborové spolupráce „ráda zapojuji nebo konzultuji návrhy s kolegy napříč obory, vnášejí do projektu další úhly pohledu.“ K navázaným spolupracím se navíc často vrací v dalších projektech. Jedním takovýmto partnerem je i grafické studio Kosatko, jejichž spolupráce začala právě na proslulém projektu olomouckého hostelu Long Story Short. S Denisou se známe dlouho, ale u prvního většího projektu jsme se potkali v Long Story Short v Olomouci, kde si to všechno skvěle sedlo a troufnu si říct, že je tomu tak dodnes,” přiblížil začátky spolupráce Jan Košátko, zakladatel grafického studia, které stojí za vizuální identitou hostelu. “Proces a přístup se mění u každého z nás, každý máme svou vlastní praxi, projekty a klienty. Pro mě je ale vždy důležité nadšení a elán, které Denisa má, proto s ní rád spolupracuji,” popisuje evoluci společné práce. I on vyzdvihuje benefit mezioborové spolupráce: “Největší přínos je samozřejmě pro zadavatele, který by oboje stejně musel nějak řešit. Takhle má k dispozici sehrané týmy schopných lidí z více oborů. Zároveň si spolu rozumí, což taky nemusí být vždy samozřejmostí.” Při otázce na případné profesní neshody a rozdílné názory estetických vizí pak pokládá na první místo vzájemnou důvěru, která je základem fungování každé spolupráce: “Na začátku ma každý nějakou vizi, která se v průběhu procesu formuje a vyvíjí. Během toho je čas vést dialog, abychom se potkali tam, kde potřebujeme.” Za tento společný počin, kde Denisa stojí za návrhem interiéru a Studio Kosatko mělo na starost hlavně grafický design a vytvoření grafické identity hostelu, si odnesli hned několik ocenění. Mimo jiné ocenění Interiér roku pro ročník 2017, Národní cenu za architekturu 2018 z Grand Prix architektů, která byla zároveň historicky prvním oceněním této soutěže za interiérový design, dále pak ocenění z rukou Amazing Places a zařazení do výběru deseti nejlepších hostelů, který sestavil The Guardian. 

Zakladatel studia Kosatko přiblížil, jak vlastně přistoupit k tvorbě vizuální identity u konkrétního projektu: „Existuje hodně procesních nástrojů, které pomáhají úspěšně zdolat cesty napříč celým projektem, ale pokud se bavíme o architektuře, tak hlavní výhodou je, že je tu konkrétní místo, objekt, materiál, světlo, atmosféra. Vždy je z čeho vycházet a na co navazovat. Nesnažím se někam násilně vnucovat, dá se říct, že v tomto směru mnohem častěji více poslouchám, než mluvím.” Hostel Long Story Short považuje z hlediska vizuálního přístupu z jejich společné spolupráce s Denisou za graficky nejkomplexnější, sám také komentuje, že se na místa spojená s projekty, kde se kloubí grafický design s architekturou rád vrací: “Výhodou všech projektů spojených s interiérem nebo architekturou je to, že se dají navštěvovat, že se do nich lze po čase vrátit, prohlédnout si je s odstupem a znovu si užít jejich atmosféru.”

Mezi další společné projekty pak patří rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci. Olomoucký neogotický kostel z roku 1902 od roku 1959 sloužil jako depozitář knih Vědecké knihovny města a nebyl tak veřejnosti přístupný. Za projektem stojí olomoucký ateliér atelier-r, který proměnil budovu kostela na nový kulturní prostor, který se tak může stát jedním z hlavních kulturních ohnisek města. Součástí komplexní rekonstrukce je také přístavba nacházející se mezi hlavní lodí kostela a ředitelstvím knihovny. Propojující článek tak umožnil vytvořit společný vstupní prostor pro oba objekty, přibyla také kavárna. “Krystalická hmota nového objektu reaguje na neogotickou formu Červeného kostela. Rovněž půdorysná stopa nové části vychází z jeho půdorysného členění,” popisují architekti z olomouckého ateliéru. Právě na detailní řešení interiéru přístavby si architekti přizvali Denisu Strmiskovou a její studio a vzniklo tak množství zajímavých detailů a originálních interiérových prvků. Najdeme tady například svítidla z dílny montrealského studia Lambert et Fils nebo studia Kaia. Na tvorbě vizuální identity se opět podílelo spoluprací ověřené studio Kosatko. Otevření veřejnosti se autoři dočkali v květnu minulého roku. Od té doby se celému kreativnímu týmu podařilo odnést hlavní cenu v kategorii Veřejný interiér Czech interior award, Interiér roku 2023 v kategorii Veřejný interiér II a vysloužili si také nominaci v letošním ročníku České ceny za architekturu.

Denisu oslovilo olomoucké studio ateliér r Denisu oslovilo olomoucké studio ateliér r
Denisu oslovilo olomoucké studio ateliér r
Foto: Boysplaynice

Rozměr důvěry 

Dalším zajímavým projektem z jejího portfolia je pak realizace kulturního centra KUMST, které se nachází v Brně a na kterém spolupracovala s místním studiem KOGAA. Jedná se o místo, která má sloužit jako platforma k navázání spolupráce mezi jednotlivými umělci, které by umožnilo vzájemnou inspiraci a učení. „Je také místem otevřeným veřejnosti, místem, které umožňuje bližší nahlédnutí do kreativního procesu a ukazuje důležitost a přínos umělců společnosti,“ komentuje zakladatelka studia KOGAA, Alexandra Georgescu. Uvádí také, že protože se jednalo o veřejnou zakázku, byla hranice jejich zásahů a pole působnosti Denisy Strmiskové jasně rozdělené v návaznosti na předem jasně stanovené rozpočty pro jednotlivé oblasti. Za základ úspěchů pak považuje komunikaci a hranice vzájemných očekávání a plnění termínů „Pak je tu také rozměr důvěry, respektu a vzájemného porozumění vlastním nápadům a návrhům. Spolupráce s Denisou byla velmi plynulá a to jak v pracovní, tak v osobní rovině – podařilo se nám projít projektem od počátečního konceptu až po finální stavební detaily i přes četné změny ze strany klienta.“

Kulturní centrum se nachází v samém centru města, v budově z roku 1927. Právě síla designu této funkcionalistické budovy byla klíčovým aspektem návrhu, který se zaměřil především na znovunalezení architektonické čistoty prostor, typické pro toto období, v kombinaci s přidáním prvků, které umožní interiér rozehrát. „Práce scénografa spočívá v tom, že vtáhne uživatele do zcela jiného světa, vytvoří atmosféru a přinese do prostoru emoce. Je tu také prostor pro taktilní kvality návrhu a důraz na výběr materiálu, které uživatele zvou, aby se stali součástí prostoru, téměř jako herci ve hře. Posledním, ale neméně důležitým, je faktor „wow“, který zanechává v lidech silný zážitek z pobytu v KUMSTu,“ komentuje kvality návrhu s ohledem na Denisino scénografické studium Alexandra.

Realizace kulturního centra KUMST které se nachází v Brně a na kterém spolupracovala s místním studiem KOGAA Realizace kulturního centra KUMST které se nachází v Brně a na kterém spolupracovala s místním studiem KOGAA
Realizace kulturního centra KUMST které se nachází v Brně a na kterém spolupracovala s místním studiem KOGAA
Foto: Kubíček Studio
Je také místem otevřeným veřejnosti místo které umožňuje bližší nahlédnutí do kreativního procesu a ukazuje důležitost a přínos umělců společnosti Je také místem otevřeným veřejnosti místo které umožňuje bližší nahlédnutí do kreativního procesu a ukazuje důležitost a přínos umělců společnosti
Je také místem otevřeným veřejnosti místo které umožňuje bližší nahlédnutí do kreativního procesu a ukazuje důležitost a přínos umělců společnosti
Foto: Kubicek Studio
Kulturní centrum se nachází v samém centru města v budově z roku 1927 Kulturní centrum se nachází v samém centru města v budově z roku 1927
Kulturní centrum se nachází v samém centru města v budově z roku 1927
Foto: Kubicek Studio

O jedinečnosti atmosféry, kterou Denisa vytváří, pak promluvila i jedna z jejích posledních klientek, která ji oslovila s novou zakázkou po spokojenosti z první spolupráce. „Manžel je stavební inženýr a realizuje řadu projektů, známe mnoho pozoruhodných architektů a dalších expertů z oboru. Denisa je pro mě ale v něčem zcela výjimečná. Se svým týmem reprezentuje obor, který v Česku není v rámci interiérového designu vyčleněn – dává místům zcela jedinečnou identitu. Jde často za hranici interiérového designu. Pracuje se světelnou atmosférou, řeší vztahy detailů, akustiku. Denisa má schopnost ochránit projekty tak, aby se atmosféra, která místo definuje, nevytratila,“ komentuje Mila Petrů, majitelka nového hotelu Casarosa, který vznikl v Českém Krumlově. Potvrzuje tak důležitost citlivosti vnímání prostoru, rozplývání pevných hranic mezioborové spolupráce a schopnost vytvářet atmosféru, kterou Denisa se svým studiem přináší.

Casarosa je pokračováním dobré spolupráce architektky a klientů Casarosa je pokračováním dobré spolupráce architektky a klientů
Casarosa je pokračováním dobré spolupráce architektky a klientů
Foto: Kubicek Studio
Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění