Renovace za dva roky
Velkorysé venkovské stavení nese stále zřetelné původní prvky, charakteristické pro zdejší kraj. Ostatně podobných domů najdete v blízkém okolí stále dost. I pro jeho nepopiratelné kouzlo si ho majitelka zamilovala na první pohled. Petra Ivanov s manželem Andym a dvěma dětmi se právě vrátili z Ameriky, kde léta žili svůj americký sen. „Provozovali jsme restaurace na východním pobřeží USA a byli jsme opravdu spokojeni. Pak ale přišel COVID a my zpanikařili,“ vzpomíná Petra. Rodina se rozhodla vrátit do rodného kraje a investovat vydělané peníze do renovace starého statku. „Dům byl totální ruina, ale já věděla, že má potenciál,“ svěřuje se dál majitelka. Vyzbrojeni neuvěřitelnou vůlí se pustili do obnovy a zvládli ji v neuvěřitelném čase. „Vše nám zabralo dva roky,“ sděluje skoro neuvěřitelný termín.
Na práci se podíleli místní řemeslníci, velkou část ale obstaral sám manželský pár. Dům byl přitom léta opuštěný a vybydlený. Po důkladných obhlídkách bylo jasné, že se bude muset přistoupit k výměně střechy, kanalizace i stropů. Co zůstalo původní, jsou obvodové zdi. Když ale vejdete branou do areálu statku, rozhodně nemáte pocit, že byste byli v ryze moderním prostředí. Zásluhu na tom má především fakt, že majitelé dbali na použití materiálů jako je dřevo, kámen nebo pálené tašky, které celku dodávají tu správnou dobovou atmosféru. Především vnitřní dvorek s přilehlou otevřenou letní kuchyní a sezením, ze kterého můžete pozorovat zapuštěný bazén, má nepopiratelné kouzlo idylického venkova.
Láska ke starým věcem
Petra s Andym se rozhodli, že zvládnou sami nejen obnovu hrubé stavby, ale i zařizování interiéru. „Z Ameriky jsme si přinesli řadu zkušeností i lásku ke starým věcem,“ vysvětluje Petra. Uvnitř domu tak najdete opravdu promyšlený mix vintage designu, starobylých dekorací a supermoderního vybavení. Samozřejmostí je podlahové vytápění, plně vybavená kuchyň nebo švédská kamna. Na stěnách visí různorodé staré ilustrace, sbírky motýlů nebo dobové mapy. „ Obrazy jsem malovala já,“ dodává Petra a ukazuje velkoformátové minimalistické akryly, které zdobí chodbu. Světla zase manželé vozí z cest do Francie. „Manžel lampy miluje a vždy si na našich cestách nějakou musí pořídit.“ Svůj specifický, do nejmenších drobností vyladěný styl, má každá ze sedmi ložnic. Tu, na kterou jsou majitelé nejvíc pyšní, najdete v cípu domu. Je prosvětlená několika okny a působí vzdušným dojmem i díky vyvýšenému stropu s odhalenými trámy. Každá z ložnic má také svoji koupelnu plnou nápaditých a vkusných dekorací. „Darmyšl může být i ideální místo na komorní svatbu nebo teambuilding,“ vysvětluje majitelka svoji vizi.
Rozhodnutí vrátit se zpět do České republiky Petra nelituje. I když přiznává, že pro manžela i syna je to někdy těžké. Rodina si tu ale postupně zvyká a Darmyšl na tom má svoji nepopiratelnou zásluhu. V rozlehlé zahradě si totiž zrenovovali i menší domek pro svoji vlastní potřebu. "Jezdíme sem opravu moc rádi ". Činorodý pár ještě plánuje rozšířit welness aktivity a kromě úchvatného zapuštěného bazénu je v plánu i nová sauna. Do jižních Čech přijede až z Litvy. "Původně jsme chtěli lokální, ale poměr cena a výkon byl šílený". I proto se rozhodli, že nesleví ze své původní představy a nechají si ideální saunovací domek dovést až z 1000 km vzdálené země. Pro manžele Ivanovi totiž není žádná překážka dost velká. I díky jejich zarputilosti a odvážnému "out - of box" přístupu je Darmyšl klenot, který stojí za návštěvu!