FILIP SUCHOMEL
Historik umění, pedagog a ředitel Oblastní galerie Liberec
Oblastní galerie v Liberci je teprve třetí destinací, kde se Designblok Cosmos objeví. Bylo to v plánu už od počátku vzniku projektu, nebo vás nápad přivést výstavu k vám napadl, až když jste měl možnost jej vidět na vlastní oči?
FILIP: Ač jsem o projektu Designblok Cosmos věděl dlouho před jeho prvním otevřením loni u Míčovny Pražského hradu, byla to teprve samotná návštěva tohoto neobyčejného eventu, která mne přivedla na myšlenku projekt představit i v Liberci. Liberecký kraj je totiž v tomto neobyčejném díle zastoupen aspoň tím, že většina děl vznikla právě tam, a tak bylo logické, že se díla do Liberce aspoň na pár dní zase vrátí, aby se představila tamnímu publiku, navíc v tak spektakulární instalaci, která dokáže oslovit i naprostého uměleckého laika.
Kdybyste si měl odnést domů jeden jediný produkt, který by to byl? Co vás nejvíc chytlo za srdce?
FILIP: Na podobné otázky nerad odpovídám, neboť Cosmos funguje právě jako celek. Je tvořen neobyčejnými díly, která do působivé instalace na neobyčejném místě zkomponoval neobyčejný autor ve spolupráci s naprosto úžasnými zakladateli Designbloku.
Bude v budoucnosti opět šance narazit v OGL na současné české sklo nebo design?
FILIP: Ano, OGL chce i v budoucnu pravidelně prezentovat díla současného českého i světového designu vždy v určitém kontextu s výtvarným uměním. Již v příštím roce představí svoji tvorbu vynikající keramik Roman Šedina, jednáme také se sklářem a vedoucím ateliéru K.O.V. na Umprum Tadeášem Podrackým, jehož svébytnou tvorbu znají lépe v zahraničí než u nás. Navíc se rýsuje možná spolupráce s uměleckými VŠ, jejichž výběrové, kurátorované prezentace by měly ukázat našim návštěvníkům ty nejsoučasnější trendy v českém uměleckém řemesle a designu.
JANA ZIELINSKI
Ředitelka Designbloku, zakladatelka značky Křehký a kurátorka výstavy Designblok Cosmos
Liberec je po Praze a Miláně třetí zastávkou pro Designlok Cosmos – výstavu českého skla. Proč jste chtěli, aby byla právě v zahradě Oblastní galerie v Liberci?
JANA: Idea vznikla v hlavě ředitele Oblastní galerie Filipa Suchomela, který výstavu viděl na Designbloku. Nám se nápad moc líbil a realizace se rychle začala posouvat kupředu. Liberec je pro mě místem, kde má sklářská tradice obrovskou historii. Je skvělé, že právě tady můžeme ukázat to nejlepší, co designéři, kteří jsou s Designblokem dlouhodobě spjati – Maxim Velčovský, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Lucie Koldová, Dechem a celá řada dalších – se sklem dokážou. Principy tvorby i přístup k technologii jsou v každém jednotlivém díle jiné. Vznikla tak unikátní galerie současného designu, kde ovšem objekty mají jeden společný materiál – sklo.
Součástí projektu jsou špičkoví čeští designéři skla. Je ale nějaké jméno, mladý talent, které se už nevešlo a vy byste ho tam ráda viděla?
JANA: Je celá řada designérů, kteří by si zasloužili, aby ve výběru byli, a nejen z mladé generace. Museli jsme vybrat, vybírali jsme napříč generacemi, napříč technikami, napříč výtvarnými narativy. Tvůrců by tam mohlo být klidně dvacet a byla by pořád zachovaná špičková úroveň. Nebylo to ale z kapacitních a finančních důvodů možné.
S Libereckým krajem je sklo spjaté od nepaměti. Vznikl v nějaké z místních skláren některý z vystavených objektů?
JANA: S některými objekty pomáhalo Ajeto, velká tavenice Lukáše Nováka vznikla v Rousínově v huti Spooo Design Radima Sukupa, socha Ronyho Plesla byla vyrobena v Pelechově.
Designblok Cosmos
Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží Designblok Cosmos originální skleněná díla z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show. Vystavené objekty odrážejí svérázný autorský přístup, experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i různorodé technologie a nejnovější výrobní postupy českých manufaktur. Putovní výstava pražského mezinárodního festivalu Designblok se po pražské premiéře a první zahraniční zastávce v Miláně představí v Liberci. Unikáty reprezentující to nejlepší ze současného českého skla se tak vracejí do regionu, kde jim sklářští mistři dali život. Designblok Cosmos bude k vidění v zahradě Oblastní galerie Liberec od 14. do 23. června v rámci desetidenního festivalu 10 let Galerie v Lázních a slavnostního zahájení letní výstavní sezony.
Na počátku byl Velký třesk
Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week si v dubnu 2024 Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. V rámci sedmidenní prestižní přehlídky Superdesign Show oslnil na osmdesát tisíc milovníků designu z celého světa. Liberec je třetí zastávkou putovní výstavy, v jejímž rámci se vystavená díla vracejí zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.
Z Milána do Liberce
„Projekt Designblok Cosmos jakožto reprezentativní výstava českého designu a národní prezentace České republiky na festivalu Milano Design Week byl připravován více než dva roky. Mám radost, že expozici v Miláně navštívili nejen významní designéři, kurátoři a novináři, ale také dalších osmdesát tisíc návštěvníků, kteří nejen prostřednictvím sociálních sítí vyslali zprávu o výjimečnosti a vysoké úrovni českého designu do celého světa. Věříme, že se s řadou z nich setkáme na podzim v Praze v rámci 26. Designbloku. Rovněž mě těší, že si ředitel Oblastní galerie Liberec Filip Suchomel vybral výstavu Designblok Cosmos jako jednu z hlavních výstav festivalu 10 let Galerie v Lázních a letního Grand Openingu. Stalo se přesně to, v co jsme doufali. Designblok Cosmos cestuje, oslovuje profesionály i širokou veřejnost a dělá dobré jméno českému designu, sklářskému řemeslu i festivalu Designblok,“ popsala Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a spolukurátorka výstavy Designblok Cosmos.
Koncept mimořádné výstavy vzešel z diskusí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit český design a upozornit na něj ve světě. „Projekt Designblok Cosmos perfektně zapadá do principů a hodnot, které v Nadaci PPF ctíme. Vychází z několikasetleté a světově uznávané tradice českého sklářství a jeho cílem je ukázat světu osobnosti současného českého designu. Díla navíc prezentuje netradiční formou, která je sama o sobě uměleckým počinem. Mám radost, že po premiéře na loňském Designbloku a mimořádně úspěšném výjezdu na ikonický Milano Design Week se teď Cosmos představí domácímu publiku v kraji, který je v naší zemi synonymem sklářství,“ uvedla ke spolupráci Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.
Co ukrývá Cosmos?
Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Designbloku Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo studio Lunchmeat. Originální sound design, který výstavou provází, doplnil skladatel Aid Kid.
Výstavu Designblok Cosmos doprovází obsáhlý katalog s rozhovory s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska. V Liberci ji rovněž doplní brožura s podrobnými informacemi o dílech, komentované prohlídky a setkání s designéry.