PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Muzeum barokních soch

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Zahrada tří smyslů

Jak citlivě navázat parkem ke klášternímu komplexu? Projektil architekti utvořili jasnou odpověď. Skrze moderní prvky a materiály spolu s úctou k historii vytvořili nadčasový park, který přímo reflektuje tehdejší užití zahrady. Klášterní zahrady jsou součástí komplexu bývalého kapucínského kláštera, který byl založen v 2. polovině 17. století za hradbami tehdejšího královského města Chrudim. V některých částech se podařilo zachovat původní městské hradby. Návrh inspiroval původní vývoj zahrad. „Klášterní zahrady v Chrudimi měly původně tři části: štěpnici, která poskytovala ovoce, s výhledem na siluetu klášterních budov, užitkovou zelinářskou zahradu a rajskou zahradu poskytující koření, léčivé rostliny a květiny pro výzdobu kostela. Naším návrhem navazujeme na toto historické členění a zároveň vytváříme moderní pobytový park s veškerou soudobou vybaveností. Uzavřená klášterní zahrada se tak proměnila v otevřený veřejný prostor a stala se zeleným opozitem/protikladem historického dlážděného náměstí,“ komentují svůj návrh architekti.

Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města
Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města
Foto: Tomáš Resl

Park je kids friendly a nabízí rovnou dvě dětská hřiště a několik druhů sezení, ta jsou navržena pro rozproudění konverzace. Mlatové cestičky nedovolí park projít napřímo a ve spěchu. Naopak je žádoucí si mezi zelenou oázou v centru města odpočinout a pohroužit se do svých myšlenek. Na návrhu pracovali Roman Brychta, Adam Halíř, Petr Lešek, Ondřej Hofmeister, Aleš Steiner, Pavlína Malíková, Enfant Terrible, Lenka Klodová, a Helena Poláková spolu s dalšími specialisty.

Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení
Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení
Foto: Tomáš Resl

Muzeum barokních soch 

Klášterní zahrady zastiňuje o něco větší a pro někoho zajímavější dominanta. V bývalém kapucínském klášteře sv. Josefa vytvořil rodák z nedalekého Vysokého Mýta Roman Brychta, který je zároveň zakladatelem Projektil archtekti, Muzeum barokních soch. Vnitřní prostory reflektují život kapucínů prostý, zasvěcený víře a službě. „Snažíme se tuto upřímnou chudobu – jednoduchost až strohost  vložit do přístupu k řešení nové funkce kostela,“ komentují architekti. Rekonstrukce ošetřuje a ctí původní půdorys. Nové konstrukce například skleněná příčka, která odděluje exteriér od interiéru  vhodně doplňují stávající stavbu a některé z nich mají i podpůrný charakter. V některých místech muzea se přece jen nechá vyznít historie skrze odkryté zdivo. Nejdůležitější byl pro architekty hlavní prostor kostela. Ten sjednotili jemnou bílou lazurou, a nechali tak vyznít samostatný prostor. „Při řešení instalace galerie vkládáme do vytvoření pocitu návštěvníka ,já v prostoru a sochyʻ oproti ,já se sochami v prostoruʻ. Nesmí být totiž vyvolán dojem lapidária, kde je mnoho předmětů a výraz prostoru je potlačen. Návštěvníkovi je přístupný celý kostel včetně zákristie,“ popisují kýžený pocit z prostoru architekti. Přestože se nejedná o aktuální přestavbu, nadčasové architektonické řešení tomu nedává znát.

Exteriér muzea je neméně zajímavý Exteriér muzea je neméně zajímavý
Exteriér muzea je neméně zajímavý

Ale co je hlavním údělem kostela? Barokních soch je v celém klášteře přesně dvaatřicet a najdeme mezi nimi sousoší například i od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Muzeum si klade za cíl ochraňovat tato východočeská díla před vandalismem či před krádežemi. Genius loci lze zažít i při koncertech vážné hudby nebo při divadelních představeních.

Staré spolu s novým v křehkém dialogu Staré spolu s novým v křehkém dialogu
Staré spolu s novým v křehkém dialogu

Pivovar Filištín 

Na kvalitní vizuální identitu se nedá v Chrudimi dopustit. Samotné město našlo svůj nový jednotný minimalistický styl v roce 2021 a navrhla ho Markéta Steinert, mimo jiné přední grafická designérka vizuálu Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Hravé logo má i Chrudimský pivovar Filištín. Speciální druhy piv třeba dvanáctistupňové Belgické mango nebo tmavý Stout by mohly překvapit nejednoho pivaře. Kde jinde najít Filištín než ve Filištínské ulici. Pivovar korzuje většinu času po různých festivalech a místních akcích, ale třeba by moderní interiér přitáhl více zákazníků.

O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage
O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage

Rozhledna Bára

Stavby Martina Rajniše jsou poměrně lehce rozeznatelné. Dřevostavby s vzdušnou konstrukcí leckdy vynikají ještě zajímavými fakty navrch. Jednu takovou lze najít poblíž křemencového lomu nedaleko Chrudimi. Modřínová a dubová konstrukce se potkávají v unikátním trojbokém komolém jehlanu s vnitřním točitým schodištěm. Dřevo se potkává na minimu nutných spojů, ale pevně ho křížem krážem drží ocelová lana. Přírodní materiál dokonce pochází z místních lesů. Po dubových schodech lze vystoupat až do výšky necelých patnácti metrů na vyhlídkovou plošinu. A rozhled je opravdu široký! Celé okolí Pardubic jako na dlani a k tomu při dobré viditelnosti je možné zahlédnout i Krkonoše nebo Orlické hory.

Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí. Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí.
Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí.

Architektonické památky

Zajímavé stavby najdeme i přímo ve městě. Blízko Resslova náměstí stojí Mydlářovský dům, který má za sebou bohatou historii. Uvnitř nalezneme neméně zajímavé muzeum. To je zasvěcené fenoménu loutkářství v českých zemích. V interiéru se nezapomeňte pozorně rozhlížet. První patro domu zdobí reliéfy postav, které personifikují válku, mír, lásku, zbožnost a opatrnost. Stavba nese své pojmenování po Matěji Mydlářovi. Dům přestavěl v 16. století, inspirován svými cestami po Itálii, dle tehdy moderního renesančního slohu. Proto lodžie nesené právě toskánskými sloupy, které dávají průčelí domu nezaměnitelný výraz. Z ulice Soukenická se opět nabízí trochu jiný pohled. Arkády spolu s věžemi plně zapadají do svého okolí. K domu se mimo jiné pojí legenda o katu Janu Mydláři autora Josefa Svátka.

V obci Kočí se zastavte u kostela sv. Bartoloměje. Ten vyniká svou dřevěnou krytou lávkou, která ústí ve věž opláštěnou stejným materiálem. Přestože stavba působí stroze a přísně, uvnitř lodi kostela najdeme překvapivý strop dekorovaný květy tulipánů, zvonků, růží a jiřin.

Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století
Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století

A little tip: Přijedete-li do Chrudimi v ranních hodinách, zastavte se v Barista Café na pořádnou anglickou snídani! Pokud spěcháte navštívit jeden z našich tipů, pak vás mile může překvapit pečená ovesná kaše do ruky. Interiéry jsou poněkud starší, naštěstí nemají na kvalitu menu žádný vliv.

Rubriky:

Další z rubriky

Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Ze zařazení na top seznam se raduje celkem 63 podniků z Brna a 54 podniků z Jihomoravského kraje.
Číst článek
18. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Ráj všech gurmánů. Na Moravě vzniká čím dál víc podniků, které patří mezi gastronomickou elitu, ty nejlepší shrnuje nový průvodce

Na Moravu za dobrým jídlem? To je aktuálně povinnost všech food nadšenců. Kam se vydat poradí Gourmet Brno a Gourmet Jižní Morava, který právě vychází!

Design guide
Tři přístupy k apartmánům s výsledkem tří odlišných nálad a dojmů
Číst článek
18. 10. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Chatařská romantika. Které dřevěné chalupy letos musíte navštívit?

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V druhém dílu našeho výběru vám odhalujeme to nejlepší, kam se letos vypravit!

Design guide
Dvoupatrový prostor Foyer Café, který byl v padesátých letech necitlivě přestavěn na nocležnu a kanceláře, se nyní vrací ke svému secesnímu půvabu podle původních Fantových plánů.
Číst článek
20. 09. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Návrat starých časů. Zdevastované prostory Fantovy budovy v Praze se dočkaly rekonstrukce, která bere dech

Fantova budova na pražském hlavním nádraží patří mezi nejvýznamnější secesní stavby České republiky. Po náročné rekonstrukci se otevřela veřejnosti část obnovených prostorů, jeden ze sálů se proměnil ve stylovou kavárnu. Nechte se unést atmosférou nádherného interiéru.

Interiér & architektura Design guide
Domeček Krumlov
Číst článek
19. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Ideální únik. Vybíráme hotely, které se pyšní působivým interiérem a nezapomenutelnou atmosférou

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V prvním díle našeho výběru vám představujeme naši TOP 3!

Interiér & architektura Design guide
Netradiční jihomoravské stavení blízko Valtic
Číst článek
09. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Vesnická idyla. Manželé na jihu Moravy opravili původní stavení, Barvířka v sobě mísí minimalismus i vřelost regionu

Pálavu si snadno zamiluje každý. Vřelí lidé, původní architektura a příjemně líná atmosféra. A samozřejmě výborné víno. I proto sem každý rok směřují davy turistů. Aby jen levně nepřespávali v zanedbaných penzionech, po tom touží Jiří Rokoský, spolumajitel usedlosti Barvířka.

Interiér & architektura Design guide
Červené cihlové stěny Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je Dům umění výrazný v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Číst článek
05. 08. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 8 min

Drsná a inspirativní. Ostrava láká na nejlepší architekturu i výstavní scénu v republice

Historie Ostravy je spjata s hornictvím a hutnictvím. Své průmyslové dědictví město dnes úspěšně kombinuje s moderním designem a kulturou, přitahuje tak milovníky umění, architektury a gastronomie. Vydejte se na prohlídku s naším průvodcem.

Design & umění Design guide
Vintage design? Propadli jsme kouzlu starého nábytku a bytových doplňků.
Číst článek
29. 07. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 8 min

Svůdná krása starých věcí. Obliba vintage designu roste, kde narazíte na ten nejlepší?

Nové neznamená nutně lepší. Ztotožnili jsme se s mottem: opravit, přečalounit, znovu použít a hlavně nevyhazovat! Nevíte, kam pro vintage nábytek a bytové doplňky? Představujeme vám projekty, které zachraňují staré věci a vdechují jim nový život.

Interiér & architektura Design & umění Design guide
Opava koupaliste
Číst článek
19. 07. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Chladivé oázy. Kde najdete netradiční koupání ve stínu působivé architektury?

Léto je v plném proudu, horko nemá slitování, a když už ani zmrzlina nezchladí, je čas se přemístit k vodě. Ideálně na takové místo, kde bude nejen čistá voda, ale i zajímavé okolí, které nabízí esteticky působivou architekturu a příjemné prostředí. My naštěstí víme, kam se za těmito místy vydat.

Design guide
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Lightworks
IKEA
Gadesign

AKCE A UDÁLOSTI

Design nepatří jen do Prahy! Navštivte festival MEAT DESIGN v Ostravě a pořiďte první vánoční dárky. Zapište si adresu: Boutique Business Inkubátor Ostravica.

22.—24. listopadu
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory