PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Muzeum barokních soch

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Zahrada tří smyslů

Jak citlivě navázat parkem ke klášternímu komplexu? Projektil architekti utvořili jasnou odpověď. Skrze moderní prvky a materiály spolu s úctou k historii vytvořili nadčasový park, který přímo reflektuje tehdejší užití zahrady. Klášterní zahrady jsou součástí komplexu bývalého kapucínského kláštera, který byl založen v 2. polovině 17. století za hradbami tehdejšího královského města Chrudim. V některých částech se podařilo zachovat původní městské hradby. Návrh inspiroval původní vývoj zahrad. „Klášterní zahrady v Chrudimi měly původně tři části: štěpnici, která poskytovala ovoce, s výhledem na siluetu klášterních budov, užitkovou zelinářskou zahradu a rajskou zahradu poskytující koření, léčivé rostliny a květiny pro výzdobu kostela. Naším návrhem navazujeme na toto historické členění a zároveň vytváříme moderní pobytový park s veškerou soudobou vybaveností. Uzavřená klášterní zahrada se tak proměnila v otevřený veřejný prostor a stala se zeleným opozitem/protikladem historického dlážděného náměstí,“ komentují svůj návrh architekti.

Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města
Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města
Foto: Tomáš Resl

Park je kids friendly a nabízí rovnou dvě dětská hřiště a několik druhů sezení, ta jsou navržena pro rozproudění konverzace. Mlatové cestičky nedovolí park projít napřímo a ve spěchu. Naopak je žádoucí si mezi zelenou oázou v centru města odpočinout a pohroužit se do svých myšlenek. Na návrhu pracovali Roman Brychta, Adam Halíř, Petr Lešek, Ondřej Hofmeister, Aleš Steiner, Pavlína Malíková, Enfant Terrible, Lenka Klodová, a Helena Poláková spolu s dalšími specialisty.

Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení
Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení
Foto: Tomáš Resl

Muzeum barokních soch 

Klášterní zahrady zastiňuje o něco větší a pro někoho zajímavější dominanta. V bývalém kapucínském klášteře sv. Josefa vytvořil rodák z nedalekého Vysokého Mýta Roman Brychta, který je zároveň zakladatelem Projektil archtekti, Muzeum barokních soch. Vnitřní prostory reflektují život kapucínů prostý, zasvěcený víře a službě. „Snažíme se tuto upřímnou chudobu – jednoduchost až strohost  vložit do přístupu k řešení nové funkce kostela,“ komentují architekti. Rekonstrukce ošetřuje a ctí původní půdorys. Nové konstrukce například skleněná příčka, která odděluje exteriér od interiéru  vhodně doplňují stávající stavbu a některé z nich mají i podpůrný charakter. V některých místech muzea se přece jen nechá vyznít historie skrze odkryté zdivo. Nejdůležitější byl pro architekty hlavní prostor kostela. Ten sjednotili jemnou bílou lazurou, a nechali tak vyznít samostatný prostor. „Při řešení instalace galerie vkládáme do vytvoření pocitu návštěvníka ,já v prostoru a sochyʻ oproti ,já se sochami v prostoruʻ. Nesmí být totiž vyvolán dojem lapidária, kde je mnoho předmětů a výraz prostoru je potlačen. Návštěvníkovi je přístupný celý kostel včetně zákristie,“ popisují kýžený pocit z prostoru architekti. Přestože se nejedná o aktuální přestavbu, nadčasové architektonické řešení tomu nedává znát.

Exteriér muzea je neméně zajímavý Exteriér muzea je neméně zajímavý
Exteriér muzea je neméně zajímavý

Ale co je hlavním údělem kostela? Barokních soch je v celém klášteře přesně dvaatřicet a najdeme mezi nimi sousoší například i od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Muzeum si klade za cíl ochraňovat tato východočeská díla před vandalismem či před krádežemi. Genius loci lze zažít i při koncertech vážné hudby nebo při divadelních představeních.

Staré spolu s novým v křehkém dialogu Staré spolu s novým v křehkém dialogu
Staré spolu s novým v křehkém dialogu

Pivovar Filištín 

Na kvalitní vizuální identitu se nedá v Chrudimi dopustit. Samotné město našlo svůj nový jednotný minimalistický styl v roce 2021 a navrhla ho Markéta Steinert, mimo jiné přední grafická designérka vizuálu Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Hravé logo má i Chrudimský pivovar Filištín. Speciální druhy piv třeba dvanáctistupňové Belgické mango nebo tmavý Stout by mohly překvapit nejednoho pivaře. Kde jinde najít Filištín než ve Filištínské ulici. Pivovar korzuje většinu času po různých festivalech a místních akcích, ale třeba by moderní interiér přitáhl více zákazníků.

O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage
O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage

Rozhledna Bára

Stavby Martina Rajniše jsou poměrně lehce rozeznatelné. Dřevostavby s vzdušnou konstrukcí leckdy vynikají ještě zajímavými fakty navrch. Jednu takovou lze najít poblíž křemencového lomu nedaleko Chrudimi. Modřínová a dubová konstrukce se potkávají v unikátním trojbokém komolém jehlanu s vnitřním točitým schodištěm. Dřevo se potkává na minimu nutných spojů, ale pevně ho křížem krážem drží ocelová lana. Přírodní materiál dokonce pochází z místních lesů. Po dubových schodech lze vystoupat až do výšky necelých patnácti metrů na vyhlídkovou plošinu. A rozhled je opravdu široký! Celé okolí Pardubic jako na dlani a k tomu při dobré viditelnosti je možné zahlédnout i Krkonoše nebo Orlické hory.

Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí. Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí.
Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí.

Architektonické památky

Zajímavé stavby najdeme i přímo ve městě. Blízko Resslova náměstí stojí Mydlářovský dům, který má za sebou bohatou historii. Uvnitř nalezneme neméně zajímavé muzeum. To je zasvěcené fenoménu loutkářství v českých zemích. V interiéru se nezapomeňte pozorně rozhlížet. První patro domu zdobí reliéfy postav, které personifikují válku, mír, lásku, zbožnost a opatrnost. Stavba nese své pojmenování po Matěji Mydlářovi. Dům přestavěl v 16. století, inspirován svými cestami po Itálii, dle tehdy moderního renesančního slohu. Proto lodžie nesené právě toskánskými sloupy, které dávají průčelí domu nezaměnitelný výraz. Z ulice Soukenická se opět nabízí trochu jiný pohled. Arkády spolu s věžemi plně zapadají do svého okolí. K domu se mimo jiné pojí legenda o katu Janu Mydláři autora Josefa Svátka.

V obci Kočí se zastavte u kostela sv. Bartoloměje. Ten vyniká svou dřevěnou krytou lávkou, která ústí ve věž opláštěnou stejným materiálem. Přestože stavba působí stroze a přísně, uvnitř lodi kostela najdeme překvapivý strop dekorovaný květy tulipánů, zvonků, růží a jiřin.

Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století
Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století

A little tip: Přijedete-li do Chrudimi v ranních hodinách, zastavte se v Barista Café na pořádnou anglickou snídani! Pokud spěcháte navštívit jeden z našich tipů, pak vás mile může překvapit pečená ovesná kaše do ruky. Interiéry jsou poněkud starší, naštěstí nemají na kvalitu menu žádný vliv.

Rubriky:

Další z rubriky

Domeček Krumlov
Číst článek
19. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Ideální únik. Vybíráme hotely, které se pyšní působivým interiérem a nezapomenutelnou atmosférou

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V prvním díle našeho výběru vám představujeme naši TOP 3!

Interiér & architektura Design guide
Netradiční jihomoravské stavení blízko Valtic
Číst článek
09. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Vesnická idyla. Manželé na jihu Moravy opravili původní stavení, Barvířka v sobě mísí minimalismus i vřelost regionu

Pálavu si snadno zamiluje každý. Vřelí lidé, původní architektura a příjemně líná atmosféra. A samozřejmě výborné víno. I proto sem každý rok směřují davy turistů. Aby jen levně nepřespávali v zanedbaných penzionech, po tom touží Jiří Rokoský, spolumajitel usedlosti Barvířka.

Interiér & architektura Design guide
Červené cihlové stěny Domu umění zrcadlí architekturu místních hornických kolonií. Díky svému puristickému vzhledu a velkým plochám cihlových stěn je Dům umění výrazný v rámci okolní zástavby. | Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO.
Číst článek
05. 08. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 8 min

Drsná a inspirativní. Ostrava láká na nejlepší architekturu i výstavní scénu v republice

Historie Ostravy je spjata s hornictvím a hutnictvím. Své průmyslové dědictví město dnes úspěšně kombinuje s moderním designem a kulturou, přitahuje tak milovníky umění, architektury a gastronomie. Vydejte se na prohlídku s naším průvodcem.

Design & umění Design guide
Vintage design? Propadli jsme kouzlu starého nábytku a bytových doplňků.
Číst článek
29. 07. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 8 min

Svůdná krása starých věcí. Obliba vintage designu roste, kde narazíte na ten nejlepší?

Nové neznamená nutně lepší. Ztotožnili jsme se s mottem: opravit, přečalounit, znovu použít a hlavně nevyhazovat! Nevíte, kam pro vintage nábytek a bytové doplňky? Představujeme vám projekty, které zachraňují staré věci a vdechují jim nový život.

Interiér & architektura Design & umění Design guide
Opava koupaliste
Číst článek
19. 07. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Chladivé oázy. Kde najdete netradiční koupání ve stínu působivé architektury?

Léto je v plném proudu, horko nemá slitování, a když už ani zmrzlina nezchladí, je čas se přemístit k vodě. Ideálně na takové místo, kde bude nejen čistá voda, ale i zajímavé okolí, které nabízí esteticky působivou architekturu a příjemné prostředí. My naštěstí víme, kam se za těmito místy vydat.

Design guide
Enotéka Znojmo
Číst článek
01. 07. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Vínečko & Design. Znojmo vstalo z popela a stalo se z něj jedno z nejvkusnějších měst v republice

Město toho nabízí mnoho. Od prohlídek historických památek, procházek malebnými uličkami, tajemným podzemím až po úchvatné výhledy do krajiny. Nechybějí ani gastronomické podniky a stylová ubytování. Vydejte se s námi za designovými lahůdkami Znojma.

Design guide
Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Demeczech.com
LD Seating
Krystal bistro

AKCE A UDÁLOSTI

Ilustrace a komiks z celého světa! Navštivte Holešovickou tržnici a prolistujte si nejkrásnějšími knihami nebo se zúčastněte některého z workshopů.

20.-28.9. 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Vítěz Ceny veřejnosti v soutěži Interiér roku 2023
Číst článek
06. 09. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 3 min

I do nájemního bytu se vyplatí investovat. V Česku bude bydlení časem nedostupné, říká dvojice architektů, která bodovala s povedenou rekonstrukcí místa, kde žijí

Byt plný kontrastů, kde mají vedle sebe místo pečlivě vybrané designérské kousky i kredenc po babičce. Modrá barva jako barva spojení a oprýskané omítky, které ožívají pod dotekem slunečních paprsků.

Interiér & architektura Rozhovory
Kolekce CECILIE pro AMA WEAR
Číst článek
02. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Pomáhá ženám cítit se důstojně. Natálie Szegény ve své diplomové práci navrhla oblečení pro ženy po amputaci prsu

Projít si mastektomií je pro každou ženu fatální zkušenost. Pomoct se složitou situací po zákroku, kdy vám chirurg odstraní prs, ale může i módní design. Návrhářka Natálie Szegény ve své diplomové práci řeší, jak podobné oblečení navrhnout vkusně i funkčně.

Design & umění Rozhovory
Druhé pozvání k nám do podcastu přijala designéra Cindy Kutíková
Číst článek
30. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Nechci aby moje oblečení nosil někdo, s jehož názory nesouhlasím, říká Cindy Kutíková talentovaná módní návrhářka i grafická designérka

„Určitě jsem zakázku už odmítla, ale často to není. Lidé, kteří mě oslovují většinou navnímají co dělám a jsme na podobné vlně,“ vypráví designérka Cindy Kutíková, která přirozeně osciluje mezí módou a grafickým designem.

Podcast
Martina Fischmeister
Číst článek
28. 08. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 4 min

Děsivá noční můra. Ilustrátorka Martina Fischmeister onemocněla vážnou nemocí ucha, kdy i malý zvuk způsobuje bolest, nyní touží svojí prací šířit osvětu

Představte si, že i pouhý zvuk vlastního dechu vám způsobuje bolest. Pro ilustrátorku Martinu Fischmeister se tato noční můra stala skutečností. Hyperakuze ji však nezlomila. Pomalými krůčky se vrací k normálnějšímu životu a energii vkládá do šíření osvěty o této zákeřné diagnóze.

Design & umění Rozhovory
Ihor Sabadosh a jeho stolní světla Polaris
Číst článek
26. 08. 2024
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Předsudky vůči "východnímu vkusu" tu stále jsou, místní scéna je ale otevřená. Jak vnímají české prostředí designéři, kteří přišli z Ukrajiny?

Tři různé příběhy, různé obory a rozmanitá tvorba, přesto vnímají oslovení designéři ukrajinského původu život a práci v Praze i situaci v rodné zemi v něčem podobně. Zdejší komunita je přijala a také zákazníci se vlastně od těch ukrajinských tolik neliší.

Design & umění
Helena Dařbujánová
Číst článek
23. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Dala jsem přednost mateřství. Helena Dařbujánová založila vlastní značku, když jí bylo 50 let, dnes věří, že to bylo za odměnu

Původní profesí architektka se designu začala věnovat až ve svých padesáti letech. Její ateliér na Letné slaví dnes už 10 let, jaké byly její začátky a co musela obětovat?

Rozhovory
Basketbalistky v Jurkovičově vile
Číst článek
21. 08. 2024
Petra Boháčová
Doba čtení 6 min

Ženy mají tendenci se obětovat. Já se naučila být tvrdá, říká Veronika Velčovská Jiroušková o skloubení role matky a designérky

Veronika Velčovská Jiroušková aktuálně bruslí mezi designem textilu a objekty. Jak vnímá své slavné příjmení, proč si nehraje na superženu a kdy je její práce důležitější než mezinárodní sklářské zakázky jejího manžela Maxima Velčovského?

Rozhovory
Domeček Krumlov
Číst článek
19. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Ideální únik. Vybíráme hotely, které se pyšní působivým interiérem a nezapomenutelnou atmosférou

Vydat se na víkend do hor nebo do krásných českých měst je vždycky dobrý nápad. Složitě vybírat kvalitní a esteticky poutavé ubytování naštěstí už dnes nemusíte. Napříč republikou jich přibývá čím dál víc. V prvním díle našeho výběru vám představujeme naši TOP 3!

Interiér & architektura Design guide
Jak se na praktiky Brašnářství Tlustý dívají zakladatelé a designéři malých českých značek?
Číst článek
16. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 7 min

Raději budu bankrotář, než lhář. Lokální výrobci reagují na kauzu Brašnářství Tlustý, může negativně ovlivnit i jejich fungování?

Tuhle kauzu minulý týden zaznamenal snad úplně každý. Nešťastný marketing Brašnářství Tlustý rezonoval ve všech médiích. Výsledek je jasný, firma ztratila renomé i kredit. Nemůže ale podobné chování negativně v očích zákazníků ovlivnit i jiné české značky?

Názory & polemika
KNOT KNOT AV portrét Jan Hromadko 2
Číst článek
14. 08. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Nikdo nechce dělat ošklivé suvenýry. Málokdo ale ví, jak na to, říká Anna Vodrážková, zakladatelka Knot Knot Candles, která vytvořila svíčku ve tvaru Masaryka

Busta Masaryka, Národní divadlo, brněnský orloj. Anna Vodrážková pracuje s tématem česko-slovanské vzájemnosti, pod značkou Knot Knot Candles tvoří svíčky i jako vkusné suvenýry. Mohou se podle ní ještě dnes objevit autority, jako byl Masaryk? Jak ji ovlivnily její babičky a jaké miluje vůně?

Design & umění Rozhovory