PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Kvartýr byt Zlín - jídelna

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Svůj nový byt ve Zlíně sis rekonstruovala sama. Co tě k tomu vedlo? Neměla jsi důvěru v kolegy, nebo tvoje představa byla tak jasná, že by ji nikdo jiný nenaplnil?

ALENA: V kolegy důvěru určitě mám. Chtěla jsem si ale dokázat, že tuto schizofrenní hru na architekta a klienta zvládnu. Za pomoci schopných členů mé rodiny jsem si mohla osahat i samotnou realizaci, což byla další nemalá přidaná hodnota.

Se svým kolegou máš studio Kvartýr, které už funguje víc než pět let... Ty jsi ale ve Zlíně a on v Praze. Jaké to má výhody a nevýhody?

ALENA: Myslím, že je to už více než šest let. Výhodu vidím v tom, že jako studio získáváme větší pole působnosti a můžeme se více věnovat i klientům na Moravě. Nevýhodou pak je logicky vzdálenost. I když jsme stále v kontaktu, osobním konzultacím se nic nevyrovná. Na druhou stranu, on-line komunikace nás nutí využít vymezený čas na maximum a často to naši práci zefektivní.

Kvartýr byt Zlín - kuchyně Kvartýr byt Zlín - kuchyně
Kvartýr byt Zlín - kuchyně

Je pro mladého architekta volba života v menším městě spíš pragmatická (zajímaví klienti, méně konkurence), nebo nezbytná (nižší životní náklady)?

ALENA: Nemůžu to úplně generalizovat, ale osobně jsem se k zajímavějším zakázkám dostala v Praze. V hlavním městě je sice velká konkurence, je však úměrná pracovním příležitostem. Z mého pohledu je přiměřená konkurence v pořádku, protože přináší daným věcem kvalitu. To jde ruku v ruce s možností většího výběru dodavatelů, kterých je ve větším městě přirozeně více. Ekonomická stránka malého města je určitě předností.

Kvartýr byt Zlín - jídelna Kvartýr byt Zlín - jídelna
Kvartýr byt Zlín - jídelna

Bylo pro tebe rozhodování těžké? Setkalo se s pochopením u tvých známých a kolegů z Prahy?

ALENA: Ke změně mě přivedla životní situace. Když jsem před čtyřmi lety procházela nelehkým obdobím, naskytla se mi příležitost vycestovat na rok a půl na Nový Zéland. Velký vliv tohoto pobytu a stylu života mě po návratu zavedl zpět na rodnou Moravu. Prahu ale stále ráda navštěvuji kvůli práci i přátelům. Od svého kolegy jsem dostala velkou podporu, i když to pro něho asi nebylo úplně jednoduché.

Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace! Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace!
Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace!

Kvartýr patří spíš mezi menší ateliéry. Jak bys zhodnotila vaši dosavadní zkušenost? Co tě mile překvapuje, a co je naopak největší stres?

ALENA: Mile mě potěší každá kladná odezva klientů na naše realizace i po delší době jejich užívání. V těchto momentech si říkám, že má moje práce smysl. Největší stres je pro mě time management a určování si priorit, což není úplně moje silná stránka. Být na volné noze zabírá hodně času a spoustu hodin neplacené práce. To se bohužel někdy odráží v osobním životě.

Kdo patří mezi vaše klienty?

ALENA: Často nás oslovují lidé na doporučení nebo na základě referencí a článků, které někde viděli nebo četli. Jde jak o soukromé osoby, tak i o společnosti. Převážně se zaměřujeme na obytné a občanské budovy. Někdy máme možnost podílet se rovněž na městských zakázkách. Příkladem je návrh smuteční síně ve Veselí nad Moravou nebo studie lezecké stěny pro zlínský klub horských sportů. Část klientů tvoří také rodina, známí a známí známých.

Během covidu se obecně lidi hodně soustředili na podobu svých domů a bytů. Cítili jste, že jsou to pro vás zlaté časy? A jak se projevila nynější inflace a obecně světová krize? Dopadá na vás v konkrétních věcech?

ALENA: Zlatými časy bych to asi nenazvala, ale zakázky zaměřené na interiéry bytů určitě převládaly nad ostatními. Současná situace je určitě náročná a přináší do našich realizací řadu kompromisů. Výjimkou není ani přehodnocování některých realizací klientem. Častěji se také setkáváme s fázováním realizací na etapy.

Když se vrátíme k tvému novému bytu ve Zlíně, je patrné, že jsi toužila po prostorném, světlém bytě, kde zdatně mixuješ moderní prvky se staršími doplňky. Zavazoval tě k tomu duch funkcionalistického Zlína? Myslíš, že bydlení třeba v Gočárově a Kotěrově Hradci Králové by i tvůj byt esteticky pozměnilo?

ALENA: Ano i ne. Funkcionalismus a minimalismus jsou směry, které jsou blízké mému uvažování a postoji v životě. Určitě bych reagovala na nejbližší kontext a aktuální situaci. V případě návrhu interiéru v baťovském domku nebo v bytě v činžovním domě by vypadal interiér zase jinak. Přestože by se také jednalo o prostory v rámci Zlína. Základní principy – světlé barvy, otevřený prostor a kombinace starých věcí s novými – bych ale uplatnila nejspíš i jinde. Na finální podobu interiéru by měla vliv spousta dalších aspektů, jako je stáří budovy, stávající materiály, celková dispozice bytu atd.

Z jaké části bytu máš největší radost?

ALENA: Asi ze zelené lité podlahy. (Přestože jsem si vždycky přála parkety. :-)) Materiál se skvěle udržuje a díky absenci členění podlaha podtrhuje otevřenou dispozici bytu. A ta zelená je prostě boží. :-)

Je ten byt tvůj splněný sen?

ALENA: Je to určitě jeden ze snů, který jsem si chtěla splnit. Jsem vděčná za tuto zkušenost i za to, že můžu žít v prostoru, který je podle mých představ.

Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu
Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu
Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události