PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Kvartýr byt Zlín - jídelna

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Svůj nový byt ve Zlíně sis rekonstruovala sama. Co tě k tomu vedlo? Neměla jsi důvěru v kolegy, nebo tvoje představa byla tak jasná, že by ji nikdo jiný nenaplnil?

ALENA: V kolegy důvěru určitě mám. Chtěla jsem si ale dokázat, že tuto schizofrenní hru na architekta a klienta zvládnu. Za pomoci schopných členů mé rodiny jsem si mohla osahat i samotnou realizaci, což byla další nemalá přidaná hodnota.

Se svým kolegou máš studio Kvartýr, které už funguje víc než pět let... Ty jsi ale ve Zlíně a on v Praze. Jaké to má výhody a nevýhody?

ALENA: Myslím, že je to už více než šest let. Výhodu vidím v tom, že jako studio získáváme větší pole působnosti a můžeme se více věnovat i klientům na Moravě. Nevýhodou pak je logicky vzdálenost. I když jsme stále v kontaktu, osobním konzultacím se nic nevyrovná. Na druhou stranu, on-line komunikace nás nutí využít vymezený čas na maximum a často to naši práci zefektivní.

Kvartýr byt Zlín - kuchyně Kvartýr byt Zlín - kuchyně
Kvartýr byt Zlín - kuchyně

Je pro mladého architekta volba života v menším městě spíš pragmatická (zajímaví klienti, méně konkurence), nebo nezbytná (nižší životní náklady)?

ALENA: Nemůžu to úplně generalizovat, ale osobně jsem se k zajímavějším zakázkám dostala v Praze. V hlavním městě je sice velká konkurence, je však úměrná pracovním příležitostem. Z mého pohledu je přiměřená konkurence v pořádku, protože přináší daným věcem kvalitu. To jde ruku v ruce s možností většího výběru dodavatelů, kterých je ve větším městě přirozeně více. Ekonomická stránka malého města je určitě předností.

Kvartýr byt Zlín - jídelna Kvartýr byt Zlín - jídelna
Kvartýr byt Zlín - jídelna

Bylo pro tebe rozhodování těžké? Setkalo se s pochopením u tvých známých a kolegů z Prahy?

ALENA: Ke změně mě přivedla životní situace. Když jsem před čtyřmi lety procházela nelehkým obdobím, naskytla se mi příležitost vycestovat na rok a půl na Nový Zéland. Velký vliv tohoto pobytu a stylu života mě po návratu zavedl zpět na rodnou Moravu. Prahu ale stále ráda navštěvuji kvůli práci i přátelům. Od svého kolegy jsem dostala velkou podporu, i když to pro něho asi nebylo úplně jednoduché.

Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace! Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace!
Velká okna vpouštějí světlo do celého bytu. To je ta správná kombinace!

Kvartýr patří spíš mezi menší ateliéry. Jak bys zhodnotila vaši dosavadní zkušenost? Co tě mile překvapuje, a co je naopak největší stres?

ALENA: Mile mě potěší každá kladná odezva klientů na naše realizace i po delší době jejich užívání. V těchto momentech si říkám, že má moje práce smysl. Největší stres je pro mě time management a určování si priorit, což není úplně moje silná stránka. Být na volné noze zabírá hodně času a spoustu hodin neplacené práce. To se bohužel někdy odráží v osobním životě.

Kdo patří mezi vaše klienty?

ALENA: Často nás oslovují lidé na doporučení nebo na základě referencí a článků, které někde viděli nebo četli. Jde jak o soukromé osoby, tak i o společnosti. Převážně se zaměřujeme na obytné a občanské budovy. Někdy máme možnost podílet se rovněž na městských zakázkách. Příkladem je návrh smuteční síně ve Veselí nad Moravou nebo studie lezecké stěny pro zlínský klub horských sportů. Část klientů tvoří také rodina, známí a známí známých.

Během covidu se obecně lidi hodně soustředili na podobu svých domů a bytů. Cítili jste, že jsou to pro vás zlaté časy? A jak se projevila nynější inflace a obecně světová krize? Dopadá na vás v konkrétních věcech?

ALENA: Zlatými časy bych to asi nenazvala, ale zakázky zaměřené na interiéry bytů určitě převládaly nad ostatními. Současná situace je určitě náročná a přináší do našich realizací řadu kompromisů. Výjimkou není ani přehodnocování některých realizací klientem. Častěji se také setkáváme s fázováním realizací na etapy.

Když se vrátíme k tvému novému bytu ve Zlíně, je patrné, že jsi toužila po prostorném, světlém bytě, kde zdatně mixuješ moderní prvky se staršími doplňky. Zavazoval tě k tomu duch funkcionalistického Zlína? Myslíš, že bydlení třeba v Gočárově a Kotěrově Hradci Králové by i tvůj byt esteticky pozměnilo?

ALENA: Ano i ne. Funkcionalismus a minimalismus jsou směry, které jsou blízké mému uvažování a postoji v životě. Určitě bych reagovala na nejbližší kontext a aktuální situaci. V případě návrhu interiéru v baťovském domku nebo v bytě v činžovním domě by vypadal interiér zase jinak. Přestože by se také jednalo o prostory v rámci Zlína. Základní principy – světlé barvy, otevřený prostor a kombinace starých věcí s novými – bych ale uplatnila nejspíš i jinde. Na finální podobu interiéru by měla vliv spousta dalších aspektů, jako je stáří budovy, stávající materiály, celková dispozice bytu atd.

Z jaké části bytu máš největší radost?

ALENA: Asi ze zelené lité podlahy. (Přestože jsem si vždycky přála parkety. :-)) Materiál se skvěle udržuje a díky absenci členění podlaha podtrhuje otevřenou dispozici bytu. A ta zelená je prostě boží. :-)

Je ten byt tvůj splněný sen?

ALENA: Je to určitě jeden ze snů, který jsem si chtěla splnit. Jsem vděčná za tuto zkušenost i za to, že můžu žít v prostoru, který je podle mých představ.

Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu
Alena v bytě ctila zásady minimalismu a funkcionalismu
Rubriky:

Další z rubriky

Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura
Firma Janošík překračuje hranice možného s rámy Paranormal
Číst článek
30. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Nic není nemožné. Rodinná firma Janošík vyrábí okna, která váží tunu, ale překvapí svojí subtilností

Rodinná firma Janošík z Valašska se specializuje na výrobu oken. A to ne ledajakých. Dlouhodobě se ji daří posouvat hranice možného. Okna jsou v jejich případě synonymem estetické dokonalosti.

Interiér & architektura
Pavel a Zuzana statečně čelili katastrofě a nebáli se plně zapojit do procesu
Číst článek
24. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Společně to zvládneme, i když to nebude jednoduché, říká Zuzana Kollárovitsová, spolumajitelka firmy Todus, jejíž výrobní haly v Opavě fatálně poškodila povodeň

Katastrofální povodně dramaticky zasáhla i do fungování rodinné firmy Todus. Ta v Opavě už několik let vyrábí prémiový venkovní nábytek, který sklízí obdiv i v zahraničí. O aktuální situaci jsme hovořili se Zuzanou Kollárovitsovou, která značku vede společně s manželem Pavlem.

Interiér & architektura Rozhovory
Lightworks
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Gadesign

AKCE A UDÁLOSTI

From: Umprumshop To: You. Letošní ročník Umprumshopu se nese neostýchavě ve vánoční atmosféře. Doražte do Mikulandské, pořiďte designové dárky a poslechněte si přednášku "Unwrapping experiences" s absolventy. Vernisáž již 4. prosince!

Od 4. do 8. prosince, každý den od 11 do 20 hod.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide