Zrekonstruovaná chalupa stojí v malé vesničce v podhůří Orlických hor. Z velkorysé zahrady se tak nabízejí kouzelné výhledy na okolní krajinu, za plotem občas proběhne srnka a v dálce slyšíte pást se ovce. Idylka je umocněna ale i promyšleným konceptem celého ubytování, který provozuje pár z nedalekého okolí.
Klasické venkovské stavení koupili nedávno. Dlouho v něm žil starý manželský pár, a nezbývalo proto nic jiného než se pustit do renovace. Ta překvapivě zabrala jen jeden rok. „Na začátku jsme mysleli, že je chalupa v dobrém stavu a že zásadní změny nebudou potřeba. Po pár prohlídkách s odborníky jsme se ale rozhodli pro novou střechu i nová okna,“ přibližuje proces úprav Lucie Labíková. Co vás při příchodu na dvůr na první pohled nadchne, je velkorysá stodola, která působí jako přenesená z Provence. Ta však musela být postavená celá nová. Stav té původní byl tristní, a proto ji bylo třeba zbourat. Výsledná novostavba je empatickým a vkusným řešením, které dodává celku nezaměnitelnou „středomořskou“ atmosféru.
Právě specifické prostředí a velkorysé zázemí láká do Bohdašína nejen víkendové turisty, ale i svatebčany. Díky prostorné stodole s moderním vybavením, velké terase a kouzelnému výhledu mohou v Bohdašíně uspořádat stylové a intimní svatby. „Nebráníme se ani pořádání degustačních večeří, jógovým pobytům nebo teambuildingům,“ svěřuje se majitelka.
Vedle stodoly, která slouží jako ideální zázemí na podobné akce, je srdcem Bohdašína opravené původní stavení. Majitelé se od počátku snažili, aby bylo z původních prvků zachováno co nejvíce. A to se podařilo. „Původní jsou cihlové klenby v přízemí, staré dlaždice v chodbě i dřevěná podlaha ve světnici,“ vypočítává Lucie Labíková, co vše zůstalo zachováno. A v neposlední řadě pamatuje stovky let i vzrostlý ořech na zápraží, který dokresluje poklidnou atmosféru ubytování.
Na renovaci se rozhodl pár spolupracovat jen s projektantem. „Měli jsme jasnou představu, jak to má vypadat,“ shodují se. Zároveň ale do práce zapojili řadu řemeslníků z nejbližšího okolí. „O vše spojené se dřevem se postaral pan truhlář Brádler, o okna a dveře pan Štrof, zahradu zpracoval Jan Rotter, kuchyň truhlář pan Říha, okna ve stodole pan Vacek,“ vyjmenovává celou řadu lidí, kteří dali chalupě finální podobu. Včetně tatínka paní majitelky – Labík průmyslové podlahy –, který měl na starost podlahy v celém přízemí chalupy. Vazba na místní není náhodná. I oba manželé pocházejí z tohoto regionu. „Pocházíme oba dva z měst vzdálených jen deset kilometrů od Bohdašína. Vyrůstali jsme zde, i se seznámili,“ přiznávají vazbu ke zdejšímu kraji. A právě proto, že jim tady podobné místo chybělo, rozhodli se ho sami stvořit. Co mají oni sami na Bohdašíně nejraději? „Jeho poklidnou atmosféru, výhledy ze stodoly, kuchyň v chaloupce, výhled ze sauny. Prostě všechno!“ Není se co divit. Bohdašín je skvělým příkladem empatické renovace s citem k původnímu charakteru místa. Má emoce, pozitivní energii i vyrovnaný vibe, který vás donutí se sem nadšeně vracet.