PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Jak to mají sklářští designéři se sociálními sítěmi?

Problém jménem algoritmus. Žijeme v bublině a nedostávají se k nám věci, které by nás mohly posunout. Jaká rizika a výhody má instagram pro české designéry?

Bez nich se už neobejdeme, ale soužití s nimi přináší i řadu nepříjemností. Sociální sítě ovlivňují všechny obory a design není výjimkou. Jak s nimi pracují úspěšní lokální designéři?

František Jungvirt

Instagram | Web

Je pro vaši práci v dnešní době zásadní prezentace na Instagramu a Facebooku? Obešel byste se případně bez svého účtu?

FRANTIŠEK: Určitě ano. Kvalitní prezentaci na sítích považuji v dnešní době za klíčovou. Facebook vnímám spíše jako komunikační kanál a Instagram jako imageový. Sdílení dokončeného projektu na Instagramu je důležité proto, aby jej lidé blíže zaznamenali. Bez profesního profilu na Instagramu bych v dnešní době jako umělec, co potřebuje dostat produkt blíže k lidem, fungovat nemohl.

Místo pro setkávání s přáteli, ale i pro schůzky s klienty. František brzy oslaví rok od otevření svého showroomu. Místo pro setkávání s přáteli, ale i pro schůzky s klienty. František brzy oslaví rok od otevření svého showroomu.
Místo pro setkávání s přáteli, ale i pro schůzky s klienty. František brzy oslaví rok od otevření svého showroomu.
FOTO: Peter Fabo

Spravujete si sítě sám, nebo to pro vás dělá někdo jiný?

FRANTIŠEK: Z větší části sám. O některé úkony se stará má PR manažerka.

Sledujete, které příspěvky byly nejúspěšnější? Dá se obecně shrnout, které to bývají?

FRANTIŠEK: Částečně ano, ale sám vidím, že dosah nelze úplně dopředu odhadnout. Nejúspěšnější bývají příspěvky, kde se objevuji fyzicky já, nebo ty, které otevírají nějaké širší téma či otázky (design medaile či podobného předmětu, design pro velkou značku apod.)

Koho ze svých kolegů z Česka i zahraničí na Instagramu rád sledujete?

FRANTIŠEK: Rád sleduji designové dění v Česku i zahraničí prostřednictvím různých účtů – galerie, design shopy, design eventy, design magazíny, fashion, interiéroví designéři, architekti apod.

Dva protikladné světy zvířecí říše. Zatímco kolekce váz Dark Cave Animals dává na odiv brouky a pavouky, kolekce Plush Animals se pyšní o poznání barevnějšími tvory. Dva protikladné světy zvířecí říše. Zatímco kolekce váz Dark Cave Animals dává na odiv brouky a pavouky, kolekce Plush Animals se pyšní o poznání barevnějšími tvory.
Dva protikladné světy zvířecí říše. Zatímco kolekce váz Dark Cave Animals dává na odiv brouky a pavouky, kolekce Plush Animals se pyšní o poznání barevnějšími tvory.
FOTO: Anna Pleslová

Dokázal byste shrnout, které tři výhody a které tři nevýhody pro vás jako designéra sociální sítě mají?

FRANTIŠEK: Mezi výhody bych zařadil: rychlejší způsob prezentace a komunikace, ukázky tvorby celosvětově, rychlý přístup k informacím, tvorba vlastní image značky a sebe. Nevýhody: prodej se přesunul do on-linu, a ztrácí se tak částečně kontakt zákazníka s designérem/umělcem a i s věcí, kterou si kupuje, celkové zrychlení světa a požadavků na výrobce, částečně i hodnocení úrovně designu a umění, lidí podle počtu sledujících a srdíček u fotky.

Anna Jožová

Instagram | Web

Je pro vaši práci v dnešní době zásadní prezentace na Instagramu a Facebooku? Obešla byste se případně bez svého účtu?

ANNA: Věřím, ze Facebook už není to, co býval, ale bez „Instáče” bych se jen tak neobešla. Nejenom že mi na něj píše většina kupců, ale zároveň má velikánský dosah i pro navazování nových spoluprací.

Anna se svou tvorbou pohybuje na hraně designu a umění. Anna se svou tvorbou pohybuje na hraně designu a umění.
Anna se svou tvorbou pohybuje na hraně designu a umění.
FOTO: Milan Havel

Spravujete si sítě sama, nebo to pro vás dělá někdo jiný?

ANNA: Zatím sama, ale v dohledné době budu hledat někoho, kdo by se této milé povinnosti chopil. Přece jen je zde třeba nějaká pravidelnost a na to jsem kapánek chaotická.

Sledujete, které příspěvky byly nejúspěšnější? Dá se obecně shrnout, které to bývají?

ANNA: Ano, většinou se jedná o humorně laděné příspěvky a také „pousty” s mojí osobou. Někdy je mrzuté, když projekt připravujete téměř celý rok a v likes ho hravě předčí portrét Semira Gerchana z Kobry 11.

Naposledy bylo Annino dílo k vidění v galerii Kuzebauch. Výstava nesla název Dysplasio. Naposledy bylo Annino dílo k vidění v galerii Kuzebauch. Výstava nesla název Dysplasio.
Naposledy bylo Annino dílo k vidění v galerii Kuzebauch. Výstava nesla název Dysplasio.
FOTO: Jan Kolský, Petr Dejmek

Koho ze svých kolegů z Česka i zahraničí na Instagramu ráda sledujete?

ANNA: Mezi mé oblíbence patří český „baller” Tadeáš Podracký, nizozemská královna Audrey Large, Zsófia Keresztes, ale i např. Klára Hosnedlová.

Dokázala byste shrnout, které tři výhody a které tři nevýhody pro vás jako designérku sociální sítě mají?

ANNA: 

+ navazování nových spoluprací, prodeje, mediální dosah

– tloustnutí za obrazovkou, nepsaná povinnost odepisovaní na zprávy, podvědomé srovnávání se s ostatními

Jan Plecháč

Instagram | Web

Je pro vaši práci v dnešní době zásadní prezentace na Instagramu a Facebooku? Obešel byste se případně bez svého účtu?

JAN: Prezentaci na sociálních sítí nevnímám jako zásadní, bez svého účtu bych se dokázal obejít.

Nejnovější počin z pera Jana Plecháče ⁠–⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠váza Era Nejnovější počin z pera Jana Plecháče ⁠–⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠váza Era
Nejnovější počin z pera Jana Plecháče ⁠–⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠váza Era

Spravujete si sítě sám, nebo to pro vás dělá někdo jiný?

JAN: Své sítě si spravuji sám.

Sledujete, které příspěvky byly nejúspěšnější? Dá se obecně shrnout, které to bývají?

JAN: Dřív jsem to dělával, nyní to už nedělám, nemám na to čas. Obecně se dá ale shrnout, že když se v příspěvku objeví i obličej, má to větší efekt, než když je tam samotný produkt.

Koho ze svých kolegů z Česka i zahraničí na Instagramu rád sledujete?

JAN: Své kolegy sleduji jen velmi zřídka. Na Instagramu sleduji hlavně účty krásných aut a architektury.

Díky tříbarevnému jádru je každá váza unikátní. Moser ji vyrobil v limitované edici 77 kusů s podpisy Jana Plecháče i rytíře Zdeňka Drobného. Díky tříbarevnému jádru je každá váza unikátní. Moser ji vyrobil v limitované edici 77 kusů s podpisy Jana Plecháče i rytíře Zdeňka Drobného.
Díky tříbarevnému jádru je každá váza unikátní. Moser ji vyrobil v limitované edici 77 kusů s podpisy Jana Plecháče i rytíře Zdeňka Drobného.
FOTO: Misha.photo

Dokázal byste shrnout které tři výhody a které tři nevýhody pro vás jako designéra sociální sítě mají?

JAN: Výhodou je určitě self-promo. Můžu díky nim částečně ovlivnit i šíření své prezentace, to vnímám jako největší výhodu. Vidím, co se děje všude kolem v reálném čase, to je určitě také plus. Zároveň to ale považuji i za nevýhodu. Někdy je to až frustrující, kolik se toho v reálném čase děje. Celý svět je na jedné síti, a tak to někdy může vypadat, že se jeden autor inspiroval od druhého, i když to tak vůbec být nemusí. Za největší nevýhodu ale určitě považuji algoritmus. Na sociálních sítích se k nám dostávají stále podobná témata. Žijeme pak v určité bublině a nedostávají se k nám jiné věci, které by nás mohly posunout, inspirovat.

V Moseru se za své výrobce nestydí. Za své dlouholeté dílo byl pan Zdeněk Drobný oceněn rytířským Řádem umění a literatury. V Moseru se za své výrobce nestydí. Za své dlouholeté dílo byl pan Zdeněk Drobný oceněn rytířským Řádem umění a literatury.
V Moseru se za své výrobce nestydí. Za své dlouholeté dílo byl pan Zdeněk Drobný oceněn rytířským Řádem umění a literatury.
Rubriky:

Další z rubriky

Pan Maros 2
Číst článek
18. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Když všichni odejdeme, kdo změní Slovensko k lepšímu? Maroš Schmidt vede Slovenské centrum dizajnu v časech, které nejsou pro tamní kulturu příznivé

Slovensko zažívá složité časy. Situace je dramatická a mění se každým dnem. Jaký vliv budou mít kroky současné ministryně kultury na slovenský design? A jaké poučení si mohou odnést Češi? Ptáme se ředitele Slovenského centra dizajnu Maroše Schmidta.

Názory & polemika Rozhovory
Šéfredaktorka Veronika Pařízková se tentokrát zaměřila na téma menstruační chudoby
Číst článek
11. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Vložky pro všechny! Menstruační chudoba trápí i Česko, jak může pomoct design?

To, že design umí pomáhat, je známá věc. Produktů, které by ale dokázaly řešit celospolečenské problémy, je stále v českém prostředí pomálu. Topíme se pod záplavou váziček, lampiček a židliček. Co ale opravdu může pomoct obrátit ustálené principy? Třeba menstruační kalíšek!

Názory & polemika
Andrea Krejčí
Číst článek
09. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Děsivý trend, který je třeba vyřešit. Andrea Krejčí se snaží zachránit etablovaný prostor GaP ve Znojmě, kde vystavují špičkoví umělci

Znojmo díky ní ožilo kvalitním designem a uměním. Andrea Krejčí stojí za realizací vyhlášeného prostoru GaP v Kollárově ulici. Ještě než začalo léto se ale od radnice dozvěděla, že jim bude zvýšen nájem. A to výrazně. Dokáží podobné projekty přežít bez podpory města?

Názory & polemika Rozhovory
Jak se na praktiky Brašnářství Tlustý dívají zakladatelé a designéři malých českých značek?
Číst článek
16. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 7 min

Raději budu bankrotář, než lhář. Lokální výrobci reagují na kauzu Brašnářství Tlustý, může negativně ovlivnit i jejich fungování?

Tuhle kauzu minulý týden zaznamenal snad úplně každý. Nešťastný marketing Brašnářství Tlustý rezonoval ve všech médiích. Výsledek je jasný, firma ztratila renomé i kredit. Nemůže ale podobné chování negativně v očích zákazníků ovlivnit i jiné české značky?

Názory & polemika
01
Číst článek
12. 08. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Špinavá hra nadnárodních korporací. Jak tabákový průmysl využívá české designéry?

Mají designéři svědomí? A můžeme ho vidět?

Názory & polemika
K příležitosti oslav výročí ikonického modelu Porsche 356 No. 1 firma v rámci advertorialu Vogue #MyLifeWithPorsche oslovila mimo jiné šperkařku Janju Prokić
Číst článek
22. 07. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 3 min

Design ve spárech reklamy. Proč přibývá českých tvůrců, kteří se nechávají platit za komerční propagace?

Pokud zabrousíte na nějaký z instagramových účtů českých designérů, možná na vás kromě fotek jejich práce vyskočí i spolupráce s mezinárodními značkami. Jejich výrobkům propůjčí kredibilitu a dělají z nich designové chuťovky. Mají však mantinely, za které by v rámci reklamních spoluprací nešli?

Názory & polemika
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
08. 07. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Milán bez potlesku. Je formát podobných velkolepých přehlídek smysluplný?

„Vidět Neapol a zemřít.“ Klasické rčení by se v prostředí designu mohlo směle přejmenovat na „Vidět Milán a zemřít“. Dubnové Salone del Mobile je totiž bez nadsázky opravdu nejdůležitější světovou událostí pro designéry a celý byznys, který se kolem nich točí. Není ale na čase změnit optiku?

Názory & polemika
UPM
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika
Ikea - čokoládový adventní kalendář

AKCE A UDÁLOSTI

Podoby prožívání a definování identity, těla a pohlaví i kulturních tabu. Tato témata představí umělkyně Katarzyna Kozyra v ostravské GVUO. Nenechte si ujít působivý výběr prací z dosavadní kariéry autorky.

Od 25. září 2024 do 5. ledna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Faktor K oživil strážnici již před dvěma lety
Číst článek
16. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Brno světové! Projekt umělecké rezidence TIC vybízí k propojení lokálního prostředí se zahraničními umělci

Městská část Brno-sever se stává místem jedinečné spolupráce mezinárodních umělců a místní komunity. Projekt umělecké Rezidence TIC nabízí zahraničním umělcům příležitost tvořit, reflektovat a interagovat s lokálním prostředím díky pobytu v rezidenčním bytě na adrese Hvězdová 6.

Design & umění
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Milan headline
Číst článek
09. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Je to šokující, dechberoucí a znepokojivé. V Dánsku zůstává na polích po letních festivalech tisíce opuštěných stanů, návrhář Milan Flíček přišel s řešením

Milan Flíček odešel do zahraničí, aby zachraňoval použité stany. Ano, je to nadsázka. Mladý návrhář totiž ve své tvorbě poukazuje na mnohem větší problémy, které se netýkají jen fashion světa.

Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura
Firma Janošík překračuje hranice možného s rámy Paranormal
Číst článek
30. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Nic není nemožné. Rodinná firma Janošík vyrábí okna, která váží tunu, ale překvapí svojí subtilností

Rodinná firma Janošík z Valašska se specializuje na výrobu oken. A to ne ledajakých. Dlouhodobě se ji daří posouvat hranice možného. Okna jsou v jejich případě synonymem estetické dokonalosti.

Interiér & architektura
Ondřej Stára a moderátorka podcastu Veronika Pařízková
Číst článek
27. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Byl jsem zahořklej, ceny se u nás dávají za zásluhy. Je česká scéna zprivatizovaná? Ptáme se šperkaře Ondřeje Stáry

„Tvorba je pro mě srdcová záležitost. Nepotřebuji být opěvovaný,“ svěřuje se talentovaný šperkař Ondřej Stára v podcastu Designnews. Jaký je dnes český šperk a jaká je jeho klientela? Jsou pro něj důležité ceny? Poslechněte si nový díl Designnews podcastu, který řeší věci do hloubky.

Design & umění Podcast
Jak reflektuje majitelka značky Eiri úspěch kolekce, kterou utvářela i AI technologie?
Číst článek
26. 09. 2024
Lenka Kašparová
Jana Brandtlová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Pavel a Zuzana statečně čelili katastrofě a nebáli se plně zapojit do procesu
Číst článek
24. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Společně to zvládneme, i když to nebude jednoduché, říká Zuzana Kollárovitsová, spolumajitelka firmy Todus, jejíž výrobní haly v Opavě fatálně poškodila povodeň

Katastrofální povodně dramaticky zasáhla i do fungování rodinné firmy Todus. Ta v Opavě už několik let vyrábí prémiový venkovní nábytek, který sklízí obdiv i v zahraničí. O aktuální situaci jsme hovořili se Zuzanou Kollárovitsovou, která značku vede společně s manželem Pavlem.

Interiér & architektura Rozhovory