Studio OBJEKTOR
Objektor je architektonické studio, které založili ještě během studií na pražské UMPRUM spolužáci a přátelé Václav Šuba a Jakub Červenka. Od té doby mají za sebou řadu projektů různých měřítek i typologií, přičemž řada z nich vzešla z architektonických soutěžích.
Co je na studiu zajímavé, je jeho otevřenost k různorodým projektům, ale také ke spolupráci v týmu s dalšími architekty, grafiky nebo umělci, což také dokazuje na svých projektech. Příkladem je i návrh na novou stálou expozici Památníku národního písemnictví, který vznikl v rámci vyzvané soutěže, kde se studio umístilo na prvním místě.
Mezi jejich realizacemi se nacházejí projekty různých měřítek od rodinných domů po územní studie. Nejenže se pravidelně účastní architektonických soutěží, ale také se jim v nich daří a často se umisťují na předních příčkách. To platí i pro jejich práci na návrhu suchdolského hřbitova, kde studio odstranilo zdi, propojilo hřbitov se sadem a vytvořilo grafický manuál, stanovující podobu náhrobků. Výsledkem je krásný hřbitovní park nazvaný Zahrady a hřbitov u kaple svatého Václava, zahrnující kapli se zahradou, hřbitov a sad, který obklopuje turistická stezka. Kromě posledního rozloučení se zde konají i slavnosti, koncerty a svatby. Studio se za tento projekt stalo finalistou České ceny za architekturu v roce 2023.
Studio Objektor pracuje i pro další obce. Jinými zajímavými projekty jsou například rekonstrukce evangelického kostela v Hodslavicích ve spolupráci s architektem Kamilem Mrvou nebo rekonstrukce letenského bytu v Ovenecké ulici číslo 33. Kromě toho se studio Objektor zabývá i dalšími projekty, kterými
se kontinuálně snaží zlepšovat kvalitu veřejného prostoru kolem nás.
Ateliér Malý Chmel
Ateliér Malý Chmel nese název po svých zakladatelích, jimiž jsou architekti Miroslav Malý a bratři Miroslav a Zdeněk Chmelovi. Ačkoliv ateliér byl založen oficiálně v roce 2016, společně architekti pracují již od roku 2009. Podobně jako u předchozího studia zahrnuje jejich práce mnoho různorodých projektů a měřítek: rodinné domy, přístavby občanských staveb i bytové domy.
Při bližším prozkoumání portfolia ateliéru můžeme zjistit, že i v tomto případě vznikla řada jejich projektů díky úspěšné účasti v architektonických soutěžích. Ateliér například vyhrál soutěž na rekonstrukci Centra současného umění a architektury a bytového domu 4 dvory v Českých Budějovicích. Na rekonstrukci spolupracovali s kolegy z berlínského ateliéru AFF Architekten. Na základě vyhrané architektonické soutěže vznikl i návrh přístavby ZUŠ ve Vysokém Mýtě, který je nyní v projekci, a za zmínku stojí i jejich návrh na přístavbu ZUŠ v Černošicích. Rozšíření základní školy v Nezamyslicích sice nevzniklo na základě architektonické soutěže, ale za tento projekt získal ateliér Cenu Rudolfa Eitelbergera (2019) a byl nominován na Cenu Klubu za starou Prahu (2018).
Ateliér sídlí v Českých Budějovicích, městě, odkud pocházejí jeho zakladatelé, a svou prací tak přispívá k vylepšení obrazu města a jeho prostředí. Kromě Budějovic má ateliér také pobočku v Praze. Studio aktivně komunikuje s veřejností, pravidelně se účastní přednášek, diskusí a má za sebou účast na několika výstavách
Ateliér Tečka
Ateliér Tečka, založený v roce 2019 třemi architekty – Lubošem Klabíkem, Tomášem Klapkou a Jitkou Žambochovou –, původně se sídlem v Benešově, se specializuje především na urbanismus a návrhy veřejných prostranství, ale nezanedbává ani individuální projekty, jako jsou rodinné domy.
Při spolupráci s menšími obcemi se Ateliér Tečka aktivně angažuje v zapojení místních obyvatel do procesu tvorby a návrhů. Skrze setkání, debaty a průzkumy sbírají informace o potřebách, přáních a obavách komunity. Tyto poznatky pak využívají k vytváření konceptů veřejných prostranství a architektonických řešení, která respektují specifika každého místa a přispívají k jeho rozvoji a prosperitě.
Ateliér se zaměřuje na vytváření živých center v menších obcích, která posilují komunitní vazby a zlepšují kvalitu života obyvatel. Jejich návrhy nejen podporují dostupnost služeb a aktivit pro místní, ale také představují hybnou sílu kulturního a společenského oživení regionu. Tento přístup je dobře patrný například v projektu Nového centra v Jesenici, kde se se svým návrhem Trojice náměstí umístil ateliér v architektonické soutěži na prvním místě.
Dalším zajímavým počinem je projekt Návod na město, vypracovaný pro obec Trmice, a dokument analyzující jezerní krajinu kolem jezera Milada v Ústeckém kraji. Ateliér byl požádán společností spravující dané území, aby převzal komunikaci a koordinaci mezi různými aktéry, včetně měst, obcí a kraje. Výsledkem je rozsáhlá analýza území sloužící jako podklad pro vytvoření atraktivního a udržitelného rekreačního prostoru, který bude sloužit obyvatelům regionu a přitahovat návštěvníky z širšího okolí. Jednou z posledních realizací ateliéru je také interiér kavárny Klub Betlémská, nacházející se v centru Prahy v objektu Galerie Jaroslava Fragnera, což dokazuje, že projekty tohoto ateliéru jsou opravdu různorodé.
Studio Taktiky
Taktiky je mladé urbanistické studio, které založila trojice architektů – Matěj Čunát, Marie Štefanová a Eliška Málková –, kteří jsou přáteli od dob studia na Technické univerzitě v Liberci. Jejich společným zájmem je územní plánování a zlepšování veřejných prostor. Ve svých návrzích kladou důraz na inkluzivitu a udržitelnost, což neberou jako pouhý trend, ale jako dlouhodobý cíl svých projektů.
Ateliér se specializuje na udržitelný urbanismus a veřejné prostory, přičemž klíčovým prvkem jeho práce je zapojení veřejnosti ve formě participace. Ta umožňuje architektům získat konkrétní představu o přáních a potřebách místní komunity a následně přizpůsobit své návrhy individuálním požadavkům obyvatel.Při navrhování vycházejí ze čtyř pilířů udržitelnosti: kulturního, environmentálního, ekonomického a sociálního. Zapojení veřejnosti do procesu navrhování již před zahájením projektu umožňuje získat cenné vstupy od obyvatel a naplňovat cíle sociálního pilíře udržitelnosti. Výsledkem jsou návrhy lépe odpovídající konkrétním potřebám, jsou více akceptované veřejností a snáze realizovatelné. Participace také zlepšuje postavení obyvatel v rámci rozhodovacího procesu a zvyšuje jejich důvěru v konečný výsledek. Kromě toho je participace účinným nástrojem pro zaručení kontinuity plánování.
V lednu byl ateliér společně se studiem bauchplan ).( oceněn prvním místem v urbanistické soutěži na výstavbu nové čtvrti ve Slaném, v oblasti známé jako Nové Dolíky. V rámci této výzvy mají architekti v plánu vytvořit udržitelnou a s ohledem na zlepšení klimatu navrženou čtvrť, kde vzniknou nové byty, škola a parky. Mezi jejich další projekty patří například studie revitalizace hřbitova v České Kamenici, revitalizace návsi ve Lhotě u Stříbra, soutěžní návrh na revitalizaci náměstí J. A. Alise v Příbrami – Březových Horách, který byl oceněn druhým místem v soutěži o návrh, nebo regenerace veřejných prostranství panelového sídliště Závodu míru v Pardubicích.
PEER collective
Peer je brněnský kolektiv architektů a kreativních osobností, který vznikl v roce 2022. Kolektiv tvoří několik členů, z nichž pět bylo u jeho zrodu. Patří mezi ně architekti Daniel Struhařík, Georgi Dimitrov, Natálie Hodková, Urbášek, Vojtěch Heralecký a Ondřej Machač. Práce v kolektivním prostředí umožňuje potlačení hierarchizace pracovního prostředí, kde si díky čemuž si jsou všichni členové kolektivu jsou rovni a podílejí se tak na výsledku rovnocenným dílem. Každý člen kolektivu má své silné stránky, a pokud dostává stejný prostor, kolektiv má šanci dosahovat zajímavých výsledků.
Stejně jako v ostatních zmíněných ateliérech ani zde není výjimkou, že studio nejvíce vyniká a učí se skrze architektonické soutěže, které mu umožnily rozvíjet se v různých oblastech architektury. Členové kolektivu jsou navíc poměrně mladí a soutěže jsou pro ně skvělou příležitostí, jak získat viditelnost a rozšířit své portfolio o řadu zajímavých projektů. V oboru architektury je mladý věk často vnímán jako překážka, ačkoliv mnoho projektů, které vznikají díky architektonickým soutěžím, ukazuje, že mladí lidé nejenže jsou velmi schopní, ale také dokážou na zadání pohlížet novým pohledem a často přicházejí s progresivními a inovativními řešeními, která mohou reflektovat měnící se trendy a potřeby doby.
Studio navrhuje různé typy staveb a provozů, včetně bytových domů, administrativních komplexů a technicky náročných zařízení v oblasti kybernetické bezpečnosti. V lednu tohoto roku studio ve spolupráci s francouzským ateliérem Studio Muoto vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž bytový
dům v závěru pražské Revoluční třídy, do které se přihlásilo více než 80 studií z celého světa.